Με «Ντίντι» κτίζει σερί

Πέρασε νικηφόρα από τη Λάρνακα ο ΑΠΟΕΛ διευρύνοντας το σερί του

Αγχώθηκε… αλλά πήρε το τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 του Οθέλλου μέσα στο «Αμμόχωστος». Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασαν αρκετές ευκαιρίες ωστόσο ο Ντογκαλά στο 52’ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Με τη νίκη της η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με Ανόρθωση και Πάφο.

Α’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το ματς στην Λάρνακα με το ΑΠΟΕΛ να έχει την απόλυτη υπεροχή και τον Οθέλλο να περιμένει στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι άνηκε στους φιλοξενούμενους στο 6ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να κάνει το παράλληλο γύρισμά από τα αριστερά και τον Βιγιαφάνες να κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα της Λευκωσίας «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με το Ντογκαλά να κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Ταουντούλ να μαζεύει σταθερά.

Στο 19’ οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν το γκολ με τον Μαρκίνιος! Ο Βραζιλιάνος έκανε διαγώνιο σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η Λευκωσιάτικη ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε εκ νέου στο 34’ με τον νεοεισελθόντα Εφραίμ (που αντικατέστησε τον τραυματία Τσεμπάκ) να κάνει το διαγώνιο πλασέ από τα αριστερά και τον Ταουντούλ να αποκρούει με γροθιές.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς, με τον Πασχάλη να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Κρέσπο να κόβει σωτήρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με το ίδιο σκηνικό, το ΑΠΟΕΛ να κρατάει την μπάλα και τον Οθέλλο να δίνει ιδιαίτερη έμφαση στο αμυντικό του τρίτο.

Στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ! Ο Σαρφό πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Εφραίμ με τον Ταουντούλ να αποκρούει σωτήρια και στην επαναφορά ο Κρέσπο να κάνει παράλληλο γύρισμα μέσα στη περιοχή και τον Ντογκαλά από κοντά να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα.

Έξι λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους, με το σουτ του Μαρκίνιος από μακριά να σταματάει στην οριζόντια δοκό του Ταουντούλ.

Στο 72ο λεπτό ο Οθέλλος έφθασε πολύ κοντά στο να φέρει στα ίσα το ματς! Ο Σαγκαρέ έκανε το παράλληλο γύρισμά με τον Ντάλσιο να βάζει σωτήρια το πόδι του στο σουτ του Πασχάλη που κατευθυνόταν στα δίκτυα.

Ένα δεκάλεπτο μετά οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη φάση με την κεφαλιά του Σαγκαρέ να καταλήγει λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Μπέλετς.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μπάλα και κατάφεραν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους για το τελικό 0-1.

Οθέλλος (Γαρπόζης): Ταουντούλ, Σταμούλης, Ράμος (59' Ουεσλάτι), Γιάνσεν, Χριστοδούλου (22' Ναρντίνι), Μπραμπίγια, Λιμπόπε (46' Γκαρσία), Σαγκαρέ, Χατζιηπασχάλης, Αντξόν, Μαμαντού

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεπάκ (30' Εφραίμ), Πέτροβιτς, Ντάλσιο, Σαρφό (69' Σατσιάς), Μαρκίνιος, Εντονγκαλά (77' Καττιρτζής), Βιγιαφάνιες (77' Πολυκάρπου).

Σκόρερ: - / 52' Εντονγκαλά

Κίτρινες: - / 42' Εντονγκαλά, 79' Σούσιτς, 90' Μαρκίνιος, 90+2' Σατσιάς

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Σολωμού Δημήτρης