Μια τζούρα από...οξυγόνο

Έστω και ελάχιστο θύμισε ομάδα στο ντεμπούτο Πουρσαϊτίδη

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Ερμή με 3-0 στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη σημείωσαν οι Εφραίμ και Μπεν Σαχάρ, με τον Ισραηλινό να σκοράρει δύο φορές. Με την νίκη τους αυτή οι γαλαζοκίτρινοι πάνε στη 10η θέση και τους 19 βαθμούς, δυο περισσότερους από τον Ερμή.

Στο 7ο λεπτό ο Ζαχίντ επιχείρησε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, ο Καϊκέ ωστόσο που βρισκόταν σε ετοιμότητα, έδιωξε σε κόρνερ. Στο 23’ ο Ερμής έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρουσιά που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και μόνος με τον Ουζόχο βρήκε το δοκάρι με πλασέ.

Στο 27’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με ένα φοβερό σουτ του Εφραίμ που νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 1-0. Στο 41’ ο Ερμής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Γεωργίου αλλά το πλασέ του πέρασε για λίγο εκτός.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Καϊκέ πραγματοποίησε διπλή επέμβαση στα σουτ των Κλωναρίδη και Εφραίμ.

Στο 53’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Νούχιου έκλεψε την μπάλα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος με τον Καϊκέ εξουδετερωμένο έκανε το σουτ και τον Ντίας να κόβει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ρουσιάς βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, παρ΄όλα αυτά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Ζαχίντ έδωσε κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, ο οποίος πάσαρε στον Μπεν Σαχάρ που πλάσαρε με το δεξί και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 92' ο Μπεν Σαχάρ πήρε την πάσα του Εντονγκαλά, έβαλε την μπάλα μπροστά και πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Εφραίμ (Γαβριήλ 78'), Νούχιου (Μπεν Σαχάρ 61'), Ντε Βινσέντι (Σατσιάς 78'), Ανουάρ (Λουντέμο 86'), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (Εντονγκαλά 78'), Μερκής, Γουίλερ

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (Κοβάσεβιτς 74'), Ρουσιάς (Παντελή 74'), Κύπρου (Καραγκούνης 74'), Ντίας, Φόλπρεχτ, Χολτ, Κυριακίδης, Γεωργίου (Αλαμπρίτης 65')

Σκόρερς: Εφραίμ, Μπεν Σαχάρ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Μερκής, Αποστολάκης, Ουζόχο, Ανουάρ / Μέιρα