«Μπλόκο» Πολεμιδιότικο… στο ΓΣΠ

Το ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλο χωρίς τέρματα με την Καρμιώτισσα, «σκοντάφτοντάς» εκ νέου στο γήπεδο του

Ακόμη μια απογοητευτική εμφάνιση, ακόμη δύο χαμένοι βαθμοί για το ΑΠΟΕΛ που έμεινε στο 0-0 με την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης αλλά ελάχιστες φορές έγιναν απειλητικοί προς την εστία του Κνόμπλοχ. Είναι η δεύτερη σερί ισοπαλία με το ίδιοι σκορ για το ΑΠΟΕΛ που αγνοεί ακόμη την νίκη στο γήπεδο του.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τους φιλοξενούμενους να είναι καλά κλειστοί στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 7’, με τον Φεράρι να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα κάπου να βρίσκει και να καταλήγει στον Σούσιτς ο οποίος έκανε το σουτ στη κίνηση με την μπάλα να βρίσκει στον Χούμποτσαν.

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα των Πολεμιδιών απάντησε με την απευθείας εκτέλεση του Ελ Αλουχί να καταλήγει στην οριζόντια δοκό του Μπέλετς.

Στο 16’ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά με το διαγώνιο σουτ του Δώνη από τα δεξιά, να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κνόμπλοχ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος, που δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 36ο λεπτό οι γηπεδούχοι δημιουργήσαν ακόμη μια καλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή και πάλι τον Δώνη ο οποιος σύγκλινε από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο πλασέ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «γαλαζοκίτρινοι» βγήκαν μπροστά με στόχο να πάρουν κεφάλι στο σκορ , με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να είναι καλά οργανωμένοι στο αμυντικό τους τρίτο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο Β’ μέρος στο 50ο λεπτό, με τον Δώνη να μπαίνει στη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει την παράλληλη πάσα στον Κβιλιτάια με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να περνάει σε κόρνερ.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ομάδα της Λευκωσίας να έχει ανούσια κατοχή και να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή της Καρμιώτισσας.

Η επόμενη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι ήταν για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 80’, με τον Καρώ να παίρνει την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τους γηπεδούχους να προβληματίζουν για ακόμη μια φορά με την εμφάνιση τους.

ΑΠΟΕΛ (Σεργίδης): Μπέλετς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Σούσιτς (84' Ηλία), Σατσιάς (59' Ντονγκαλά), Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Μαρκίνιος (59' Εφραίμ), Δώνης (69' Δώνης), Κβιλιτάια (69' Μάγκλιτσα).

Καρμιώτισσα (Κάτσκεβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια (46' Καλτσάς), Ελ Αλούτσι, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Χουσμπάουερ (64΅ Αβραάμ), Χατζηβασίλης (64' Κουλιμπαλί), Οικονομίδης ( 90' Ποντσάφσκι ), Ζελάγια.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 75' Ντονγκαλά, 86' Εφραίμ / 20' Ελ Αλούτσι, 29' Μαλόνε, 43' Ντούμπια, 45' Χουσμπάουερ, 73' Κουλιμπαλί

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος