Ολοκλήρωσε… με ήττα

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε απ’ την Μπεϊτάρ στο τελευταίο του φιλικό στη Βουλγαρία με 2-1

Με ήττα ολοκλήρωσε τις φιλικές αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Βουλγαρία ο ΑΠΟΕΛ, που έχασε απ’ την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ με 2-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Γιάρντεν (8’) και Άντι (80’), με τον Εφραίμ (36’) να ισοφαρίζει προσωρινά. Η ομάδα του Ισραήλ έχασε πέναλτι με τον Γιάρντεν στο 42’, με τον Χριστοδούλου να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

Με έντεκα αλλαγές σε σχέση με το χθεσινό (07/08) φιλικό κόντρα στη Λέφσκι Σόφιας παράταξε την ομάδα του Σα Πίντο, ο οποίος είχε την ευκαιρία να αξιολογήσει ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν αρκετά έως τώρα. Σαφώς καλύτερη η εικόνα των «γαλαζοκιτρίνων» στο πρώτο μέρος, καθώς στην επανάληψη έκανε την εμφάνιση της η κούραση.

Η εξέλιξη του αγώνα όπως την κάλυψε η ιστοσελίδα μας:

13:24: Λήξη αγώνα.

13:23: Άστοχο το πλασέ που έκανε ο Φετφατζίδης εντός περιοχής.

13:13: Στο 83' οι Φετφατζίδης και Βιγιαφάνες αντικαθιστούν Σατσιά και Γαβριήλ.

13:10: ΓΚΟΛ! Η Μπειτάρ κάνει το 2-1 στο 80', με δυνατό σουτ του Άντι Γιόνα εκτός περιοχής.

13:09: Aξιόλογη απόκρουση απ' τον Κίττο που έδιωξε σε κόρνερ.

13:08: Έξω ο Χριστοδούλου, μέσα ο Κίττος.

13:04: Στο 74' ο Καττιρτζής αντικαθιστά τον Εφραίμ.

13:03: Στον αγώνα πέρασε ο Γουίλσον Εντουάρντο.

12:57: Ανάποδο ψαλίδι του Τομανέ εντός περιοχής, η μπάλα έξω. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή των «γαλαζοκίτρινων» στο δεύτερο μέρος.

12:55: Καλύτερη η ομάδα του Ισραήλ στην επανάληψη. Πιο κουρασμένοι δείχνουν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

12:52: Αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση ο Φράιντει. Μεγάλη ευκαιρία για την Μπειτάρ.

12:48: Σκόραρε ο Γιαρντέν, όμως το γκολ δεν θα μετρήσει γιατί ήταν οφσαίντ. Ο ίδιος διαφώνησε έντονα με τον διαιτητή και δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

12:46: Άστοχο σουτ απ' τον Γαβριήλ.

12:36: Έναρξη δευτέρου μέρους.

12:35: Μια αλλαγή στην επανάληψη από τον Σα Πίντο. Έξω ο Τζιάλμα, μέσα ο Βιτάλ.

12:21: Ημίχρονο στο παιχνίδι. Ξεχώρισαν για την καλή τους διάθεση οι παίκτες του Σα Πίντο, που σε γενικές γραμμές είχαν καλή παρουσία απέναντι σε έναν αντίπαλο που παράταξε ενδεκάδα με αρκετούς βασικούς. Πέραν απ' το γκολ, επιθετικά ξεχώρισαν οι δύο κλασικές χαμένες ευκαιρίες του Τομανέ, ενώ αμυντικά δεν παραβλέπεται πως έγιναν ορισμένα λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν.

12:17: Απόκρουση απ' τον Χριστοδούλου, ο οποίος έπεσε σωστά στην εκτέλεση πέναλτι του Γιαρντέν!

12:16 Πέναλτι παραχωρεί ο Καραμανώλης, που θα αντικρίσει κι αυτός την κίτρινη κάρτα.

12:12: Kίτρινη στον Βρόντη.

12:10: ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει στο 36' ο Εφραίμ! Πίεσαν την αντίπαλη άμυνα οι γαλαζοκίτρινοι, με την μπάλα να καταλήγει στον Τομανέ, ο οποίος έδωσε στον Κύπριο ακραίο επιθετικό, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Σημαντική συμμετοχή στο γκολ είχε κι ο Σατσιάς.

12:05: Αξιο αναφοράς πως την τετράδα μπροστά απ' τον Χριστοδούλου, απ' τα δεξιά στα αριστερά συνθέτουν οι Θεοδώρου, Καραμανώλης, Πολυκάρπου και Τζάλμα. Στα χαφ είναι οι Βρόντης, Φαουάζ και Σατσιάς, με τους Γαβριήλ και Εφραίμ να πλαισιώνουν τον Τομανέ στην επίθεση.

12:00: Κίτρινη στον Πολυκάρπου.

11:56 Άστοχο το σουτ που έκανε ο Εφραίμ απ' το ύψος της αντίπαλης περιοχής.

11:54: Κλασική ευκαιρία για την Μπειτάρ. Νικητής σε τετ-α-τετ ο Χριστοδούλου.

11:49: Nέα καλή στιγμή για τους γαλαζοκίτιρνους με τον Μιγκέλ Σίλβα να αποκρούει εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Τομανέ!

11:48: Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με τον Μιγκέλ Σίλβα να αποκρούει σε τετ-α-τετ με τον Τομανέ.

11:42: ΓΚΟΛ! Η Μπεϊτάρ ανοίγει το σκορ με τον Γιάρντεν στο 8', ο οποίος σκόραρε με ένα υπέροχο πλασέ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής.

11:40 Κίτρινη στον Οφίρ για να δυνατό φάουλ στον Καραμανώλη. Συνεχίζει κανονικά ο Κύπριος στόπερ.

11:39: Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ και γενικότερα στο ματς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, ο Καραμανώλης έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω.

11:35 Σέντρα στον αγώνα που άρχισε με πέντε λεπτά καθυστέρηση σε σχέση με την ώρα που ορίστηκε αρχικά.

11:30 Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων κι όλα έτοιμα για την έναρξη.

11:20 Ουσιαστικά, όπως αναμενόταν ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού σε παίκτες που δεν αγωνίστηκαν αρκετά έως τώρα στην προετοιμασία.

11:15: Κανείς απ’ αυτούς που ήταν βασικοί κόντρα στη Λέφσκι, δεν επιλέχθηκαν στο αρχικό σχήμα κόντρα την Μπειτάρ, με τον Σα Πίντο να προχωρεί σε έντεκα αλλαγές.

11:11: Bασικοί από πλευράς Μπειτάρ είναι μεταξύ άλλων οι Μιγκέλ Σίλβα και Ντορ Μίχα. Ο πρώτος αγωνίστηκε σοτ ΑΠΟΕΛ κι ο δεύτερος στην Ανόρθωση.

11:10: Γνωστή έγινε η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: