Ομόνοια… έλα να τα πιούμε

Ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του επί της Σαλαμίνας κάνει κάλεσμα στην Ομόνοια για ένα ματς που κρίνει τα πάντα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της Σαλαμίνας με 3-1 στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη σημείωσε ο Γκάρνερ που σκόραρε χατ-τρικ και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, ενώ για την Σαλαμίνα σκόραρε ο Βάγκνερ. Με την νίκη του αυτή ο ΑΠΟΕΛ πάει στους 30 βαθμούς και θέλει μόνο νίκη στο ντέρμπι με την Ομόνοια.

Στο 6’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, όταν από το γύρισμα του Κλωναρίδη ο Κατσαντώνης έκανε το πλασέ από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 14’ ο Ενσούε επιχείρησε μακρινό σουτ με το αριστερό, ωστόσο ο Βεσελόφσκι μάζεψε εύκολα.

Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκάρνερ που έλαβε την πάσα του Κλωναρίδη από τα δεξιά και με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 44’ ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του και πάλι με τον Γκάρνερ που έπιασε την κεφαλιά από το φάουλ του Ντε Βινσέντι και έκανε το 2-0.

Στο 52’ ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε για τρίτη φορά στο ματς και πάλι με τον Γκάρνερ ο οποίος άδειασε τον Σεργίου, πλάσαρε και σκόραρε για το τρίτο του γκολ στο ματς.

Δέκα λεπτά μετά η Σαλαμίνα μείωσε στο σκορ με τον Βάγκνερ που σκόραρε με κοντινό πλασέ στην επαναφορά μετά την απόκρουση του Ουζόχο και έκανε το 3-1.

Στο 82’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Εφραίμ προ κενής εστίας να πλασάρει όμως η μπάλα έφυγε έξω.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ (Ζαμπάλα 69'), Ανουάρ, Ζαχίντ (Σατσιάς 85'), Ντε Βινσέντι (Εφραίμ 69'), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (Εντονγκαλά 79'), Γκάρνερ (Μπεν Σαχάρ 85')

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μπρένο (Νικολάου 46'), Σανκό (Σιαθάς 65'), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Ντουβεντρού (Πικής 80'), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (Τσουκαλάς 46'), Βάγκνερ

Σκόρερς: Γκάρνερ (3) / Βάγκνερ