Πάλεψε... λύγισε και τώρα έχει να ανέβει βουνό

Είδε το σκληρότερο πρόσωπο του ποδοσφαίρου στο Βέλγιο ο ΑΠΟΕΛ

Στάθηκε στο ύψος του, το ΑΠΟΕΛ μέσα στην «Γκελάμκο Αρένα» και κοίταξε στα μάτια τη Γάνδη, όμως στο τελευταίο 15λεπτο τα πράγματα πήγαν στράφι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν με 2-0 από τους Βέλγους εκτός έδρας, παλεύοντας το παιχνίδι και τώρα στο ΓΣΠ έχουν να ανέβουν ένα μεγάλο βουνό για να πάρουν την πρόκριση. Η ομάδα του Σα Πίντο ήταν μέτρια στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο μέρος είχε δικαίωμα σίγουρα για ένα γκολ, καθώς δημιούργησε φάσεις, με την πιο κλασσική αυτή του Φετφατζίδη στο 59’ απέναντι από πλάγια θέση στην εστία, όμως ο Ελλαδίτης έστειλε την μπάλα έξω. Μετέπειτα η Γάνδη σκόραρε δύο γκολ, ένα από σουτ του Φοφανά που κόντραρε στον Σούσιτς στο 77’ και ένα στο 90+2’ με σουτ του Χονγκ.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στο ξεκίνημα η Γάνδη μπήκε πιο δυνατά και κρατούσε μπάλα με σκοπό να επιβληθεί του ΑΠΟΕΛ, πετυχαίνοντας πρώτη το γκολ στην αναμέτρηση. Μόλις στο 5’ απείλησε με την κεφαλιά του Κουμς, όμως ο Μπέλετς χωρίς δυσκολία μάζεψε την μπάλα.

Η βελγική ομάδα συνέχισε να κρατά μπάλα και στο 12ο λεπτό δημιούργησε καλή ευκαιρία με τον Ντε Σαρτ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Μπέλετς να πέφτε στη δεξιά γωνία του και να μαζεύει δύσκολα.

Στο 21’ η Γάνδη απείλησε ξανά με τον Ούρμπαν να κάνει το σουτ στο ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 24’ το ΑΠΟΕΛ για πρώτη φορά έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη εστία, ο Φετφατζίδης πέρασε κάθετα στον Κβιλιτάια, έκανε το πλασέ, μάζεψε ο Ρουφ, όμως η φάση ως μη γενόμενη, καθώς ο Γεωργιανός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η ομάδα του Σα Πίντο προσπάθησε να κρατήσει και αυτή μπάλα για να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως η Γάνδη δεν άφησε περιθώρια.

Στο 31’ πήγε να απειλήσει η ομάδα του Βελγίου μετά από κάθετη στον Μπράουν, βγήκε όμως ο Μπέλετς και καθάρισε τη φάση.

Μετέπειτα το ΑΠΟΕΛ περιόρισε την Γάνδη για λίγο, όμως στο 41’ και στο 44’ η ομάδα του Βανχάεζενμπρούκ απείλησε με τους Όρμπαν και Μπράουν, αλλά τα σουτ τους κατέληξαν εύκολα στα χέρια του Μπέλετς.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη φάση στο ημίχρονο με τον Κβιλιτάια στο 50’ να κάνει σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Ρουφ χωρίς κανένα πρόβλημα μάζεψε την μπάλα.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 57’ έχασε τεράστια ευκαιρία. Κάθετη του Βιγιαφάνες στον Κβιλιτάια, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή, απέναντι από τον Ρουφ, όμως ο Καντούς τον ακολούθησε και άπλωσε το πόδι, απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Σα Πίντο έχασε νέα μεγάλη φάση με τον Φετφατζίδη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ρουφ πλάγια δεξιά, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Γάνδη μετά το 70’ ανέβηκε και κράτησε μπάλα προσπαθώντας να φτάσει σε ένα γκολ, κάτι που κατάφερε στο 77’ με τη δόση της τύχης. Ο Φοφανά πήρε μπάλα, μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σούσιτς και κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 81’ απείλησε με κεφαλιά του Πέτροβιτς μετά από κόρνερ, αλλά και στο 83’ με μακρινό σουτ του Τομανέ, που είδε εκτός εστίας τον Ρουφ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 89’ η Γάνδη απάντησε στις φάσεις του ΑΠΟΕΛ, μετά από κόρνερ η κόντρα ευνόησε τον Χονγκ, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα στο 90+2’ έγινε η δεύτερη ζημιά για την ομάδα του Σα Πίντο, μετά από σέντρα από δεξιά ο Ντονγκαλά δεν έδιωξε σωστά και ο Χονγκ στο ύψος της περιοχής με βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Γάνδη επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ, παίρνοντας γερό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειξαν ότι μπορούσαν αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις τους, έτσι έχουν να ανέβουν ένα βουνό στη Λευκωσία για να προκριθούν.

Εντεκάδες:

Γάνδη: Roef, Kandouss, Watanabe, Torunaringha, Brown, Samoise, Kums, J. De Sart, Hong, Orban, Cuypers.

-Στον πάγκο: Nardi, De Schrevel, Gandelman, Gerkens, Tissoudall, Hhulsager, Fofana, Fadiga

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κονσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο, Φετφατζίδης, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Καττιρτζιής, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Βρόντης, Ντονγκαλά.

Σκόρερ: 77' Φοφανά, 90+2' Χονγκ/

Διαιτητής: Σβεν Γιαμπλόνσκι