ΑΠΟΕΛ: Κόστισαν λάθη και αστοχία

Και τώρα ψάχνει την υπέρβαση μέσα στο ΓΣΠ

Την ήττα με 2-0 γνώρισε από την Γάνδη το ΑΠΟΕΛ και τώρα έχει να ανεβεί ένα «βουνό» ενόψει του επαναληπτικού στις 31 Αυγούστου στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλήρωσαν την έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία 15 λεπτά και τιμωρήθηκαν από τους Βέλγους.

Κόντρα σε μια ομάδα που δεν έθελξε σε καμία περίπτωση με την απόδοση της, η ομάδα του Σα Πίντο έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 77’. Πέραν από κάποια μακρινά σουτ, η Γάνδη δεν απείλησε σημαντικά την εστία του Μπέλετς και όλα έδειχναν πως το ΑΠΟΕΛ θα έφευγε με το κεφάλι ψηλά από το Βέλγιο.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης δεν ήταν άλλο από την τεράστια χαμένη εύκαιρα του Φετφατζίδη στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης όπου ο Ελλαδίτης εξτρέμ όντας μόνος απέναντι από τον Ρουφ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως ένα λεπτό προηγουμένως οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ακόμη μια μεγάλη προϋπόθεση με τον Κβιλιτάια να μπαίνει στην περιοχή και τον Κουντούς να του παίρνει την «μπουκιά από το στόμα» τη στιγμή όπου ο φορ του ΑΠΟΕΛ ήταν έτοιμος να «οπλίσει».

Κόντρα στην ροή του αγώνα και στο σημείο όπου η Λευκωσιάτικη ομάδα δημιουργούσε φάσεις και γενικότερα έλεγχε το παιχνίδι, μίλησε ο παράγοντας τύχη για τη Γάνδη. Ο Φορτούνα από τα δεξιά της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Σούσιτς και να παίρνει μια περίεργη τροχιά για να καταλήξει στα δίκτυα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα και με αρκετούς ποδοσφαιριστές των «γαλαζοκιτρίνων» να μένουν από δυνάμεις, η βελγική ομάδα πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, εκμεταλλεύτηκε τα ευκολά λάθη του ΑΠΟΕΛ και ανανέωνε με συχνότητα τις επιθέσεις της. Σε μία από αυτές και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Χονγκ με ένα υπέροχο σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής, διπλασίασε το προβάδισμα της Γάνδης για να διαμορφώσει έτσι το τελικό 2-0.

Σε γενικότερο βαθμό η ομάδα του Σα Πίντο στάθηκε καλά στον χθεσινό αγώνα ωστόσο από την άλλη υστέρησε σε κάποιους σημαντικούς τομείς. Η έλλειψη συγκέντρωσης στο πιο κομβικό σημείο της αναμέτρησης, η μεγάλη φάση του Φετφατζίδη αλλά κι άλλες περιπτώσεις όπου οι επιθετικοί του ΑΠΟΕΛ θα μπορούσαν να πάρουν πιο σωστές αποφάσεις, ήταν λεπτομέρειες που καθόρισαν το ματς και έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στη Γάνδη (το οποίο δεν δικαιούτο βάσει της εικόνας του παιχνιδιού), για πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Φυσικά στο ΑΠΟΕΛ δεν πρόκειται να «πέσουν» με κατεβασμένα τα χέρια και θα τα δώσουν όλα στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στο ΓΣΠ. Η δυναμική που δίνει το στάδιο της πρωτεύουσας στην ομάδα του Σα Πίντο είναι μεγάλη κι αυτό ακριβώς θέλουν να εκμεταλλευτούν στο ΑΠΟΕΛ για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Σημαντικό για την Λευκωσιάτικη ομάδα είναι να αφήσει πίσω της την χθεσινή ήττα, να επιστρέψει στην Κύπρο για να γεμίσει τις «μπαταρίες» της και να προετοιμαστεί για την μεγάλη «μάχη» της ερχόμενης Πέμπτης.

*Ένα γρήγορο γκολ στο ματς του ΓΣΠ θα αλλάξει πολλά και είναι σημαντικό το ΑΠΟΕΛ να παρουσιαστεί όπως πρέπει για να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.