Πανωλεθρία για Μπαρτσελόνα, 3-3 με Θέλτα από 0-3 στο ημίχρονο!

Τσάβι, έχεις δουλειά πολλή...

Στο τελευταίο ματς πριν ξεκινήσει η εποχή Τσάβι, η Μπαρτσελόνα φάνηκε να θυμίζει κάτι από τα παλιά. Αυτό όμως κράτησε για ένα ημίχρονο, με τη Θέλτα να επιστρέφει από το 3-0 και να ισοφαρίζει σε 3-3 στις καθυστερήσεις, σε ένα απίστευτο ματς στο Βίγκο!

Οι Καταλανοί πήραν προβάδισμα στο 5ο μόλις λεπτό, όταν ο Φατί μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Μπουσκέτς ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ωραία προσπάθεια έξω από την περιοχή στο 18’, με τον Ντεπάι να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ με κεφαλιά στο 34ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε διαφορετικά. Στο 52’, ο Άσπας μείωσε από κοντά για τους Γαλιθιάνους, με τον Νολίτο να σκοράρει με κεφαλιά στο 74’ και να μετατρέπει τα τελευταία λεπτά σε... θρίλερ. Ο Ντε Γιονγκ είχε δοκάρι στο 86ο λεπτό, όμως ο Άσπας... ξαναχτύπησε στις καθυστερήσεις με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Μέσα σε όλα, οι «μπλαουγκράνα» ανησυχούν και για την κατάσταση του Φατί, που αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο.
Νωρίτερα, στο ματς που άνοιξε την αγωνιστική δράση του Σαββάτου στη La Liga, η Εσπανιόλ επιβλήθηκε 2-0 της Γρανάδα με γκολ των Πεδρόσα (30’) και Ντε Τομάς (42’), ανεβαίνοντας έτσι στην 10η θέση της βαθμολογίας.