Πρόκριση με σβηστές μηχανές και… επιστροφή Δώνη

Πέρασε χωρίς να ιδρώσει ο ΑΠΟΕΛ, με τον Σατσιά να μοιράζει δυο ασίστ και τον Ελλαδίτη να πατά ξανά γρασίδι

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου καθώς επικράτησε της Πέγειας με 2-0. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Κονσταντίνοφ και Καραμανώλης οι οποίοι σκόραραν απο το πρώτο ημίχρονο.

Α' Μέρος

Όπως ήταν λογικό το ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Παρ'όλα αυτά στα πρώτα λεπτά δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα. Η πρώτη τελική στον αγώνα έγινε στο 8ο λεπτό με τον Κονσταντίνοφ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Παπαχαραλάμπους μάζεψε εύκολα.

Το ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά στο 19ο λεπτό με τον Εφραίμ να εκτελεί το φάουλ αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Στο 23ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα καθώς η Πέγεια έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές. Ο Σοάρες μετά απο επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Καραμανώλη δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το έργο των ποδοσφαιριστών έγινε ακόμη πιο δυσκολότερο μετά την κόκκινη κάρτα. Στο 29ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Κονσταντίνοφ να νικάει τον Παπαχαραλάμπους με κεφαλιά μετά απο ωραία σέντρα του Σατσιά.

Στο 35ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Καραμανώλη αυτή τη φορά να σκοράρει με κεφαλιά και πάλι απο σέντρα του Σατσιά.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και τρίτο γκολ με τον Φετφατζίδη να κάνει το σουτ και τον Παπαχαραλάμπους να απεκρούει.Στη συνέχεια της φάσης ο Εφραίμ έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Πέγειας φώναξε παρών.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-0 στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά του αγώνα.

Β Μέρος

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου έγινε στο 48ο λεπτό με τον Φετφατζίδη να δίνει ωραία κάθετη στον Κβιλιτάια αλλά ο Γεωργιανός δεν κατάφερε να βρει στόχο καθώς το σουτ του κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 55ο λεπτό ο Κβιλιτάια έχασε ακόμη μια ευκαιρία για να βρει το γκολ που τόσο έψαξε. Μετά απο σέντρα που έγινε απο δεξιά ο Γεωργιανός έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 61ο λεπτό ήταν σειρά του Γιώργου Εφραίμ να πλησιάσει στο γκολ αλλά το δοκάρι του το στέρησε και πάλι. Με ωραίο σουτ εκτός περιοχής η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαχαραλάμπους.

Στο 72ο λεπτό ο Τάσος Δώνης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση καθώε πέρασε στη θέση του Φετφατζίδη.Τελευταία φορά που αγωνίστηκε ήταν τον περασμένο Απρίλιο.

Στο 82ο λεπτό ο Δώνης έκανε ωραία ατομική ενέργεια προσπερνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο και στην συνέχεια έκανε τη σέντρα στον Τομανέ ο οποίος έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Παπαχαραλάμπους μάζεψε σταθερά.

Τελευταία φάση στο παιχνίδι έγινε δύο λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα με τον Σατσιά να δοκιμάζει το πόδι του απο αρκετά μακριά και να αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Πέγειας σε δύσκολη απέκρουση.

Αυτό λοιπόν ήταν και το τελικό σκορ (2-0) με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Σατσιάς, Πολυκάρπου, Καραμανώλης, Βιτάλ, Πέτροβιτς, Κονσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Εφραίμ, Φετφατζίδης, Κβιλιτάια.

Πέγεια 2014: Παπαχαραλάμπους, Ευσταθίου, Μπαγιούνοβιτς, Μιχαηλίδης, Ντρεϊμάνις, Ζήνωνος, Κυριάκου, Σοάρες, Λούκου, Βασιλείου, Νικολεττίδης

Σκόρερ: 28′ Κονσταντίνοφ, 35′ Καραμανώλης/-

Κίτρινες: 4′ Καραμανώλης/-

Αποβολές: -/ 23′ Σοάρες (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου