Πρώτη πράξη... γαλαζοκίτρινη!

Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΑΠΟΕΛ, μετά το 2-1 επί της Ανόρθωσης

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέκτησε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος κέρδισε την Ανόρθωση με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του θεσμού. Έσελινγκ και Κβιλιτάια τα γκολ του ΑΠΟΕΛ, ο Αμπαρτζουμιάν ισοφάρισε προσωρινά για την Ανόρθωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Γκολ μόλις στο 2' είχαμε στο ΓΣΠ και αυτό ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Σκόρερ ο Μπερτ Έσελινγκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης και με κοντινό πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Η Ανόρθωση συνήλθε άμεσα και στο 14' ισοφάρισε με τον Αμπαρτζουμιάν. Ο Κορέια εκτέλεσε το φάουλ, ο Νοβότνι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αρμένιος δεξιός μπακ-χαφ με προβολή σε κενή εστία σκόραρε για το 1-1. Όσο περνούσε η ώρα, ο ΑΠΟΕΛ γινόταν πιο πιεστικός, αναγκάζοντας την Ανόρθωση σε παθητικό ρόλο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σάβιτς με κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία, σ' ένα 45λεπτο με συγκινήσεις και πολύ καλό ρυθμό.

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά το προβάδισμα με γκολ του Κβιλιτάια στο 52'. Ο Θεοδώρου έκανε το γύρισμα, με τον Γεωργιανό επιθετικό να πλασάρει από κοντά και να πετυχαίνει το 2-1. Στη συνέχεια, το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα της Αμμοχώστου να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες με Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλο και Αμπαρτζουμιάν για να ισοφαρίσει. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, όμως το 2-1 αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για το επαναληπτικό παιχνίδι της 6ης Απριλίου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Σαμπάλα, Σάβιτς, Έσελινγκ, Σόουζα, Σαρφό, Εντονγκαλά (35' Θεοδώρου), Οκριασβίλι (77' Ντιαβαρά), Νατέλ (77' Σατσιάς), Κβιλιτάια (66' Μάγκλιτσα)

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Ρισβάνης (55' Χριστοφή), Κορρέα, Αντωνιάδης, Χουσμπάουερ, Ιωάννου, Χρυσοστόμου (55' Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Νοβότνι (87' Καλτσάς)

Σκόρερ: 2' Έσελινγκ, 52' Κβιλιτάια/ 14' Αμπαρτζουμιάν

Κίτρινες: Κβιλιτάια, Πέδρο/ Αντωνιάδης, Χριστοδουλόπουλος, Νοβότνι, Ιωάννου