Ψυχοβγάλτης…στα play off

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση με μπόλικο άγχος

Αγχώθηκε αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση το ΑΠΟΕΛ που έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Κιζιλζάρ και με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκτός από ένα δοκάρι της Κιζιλζάρ δεν απειλήθηκε περεταίρω.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Καζακστάν με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και τους γηπεδούχους να είναι καλά κλειστοί στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή για το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή ήρθε στο 9ο λεπτό με τον Ηλία να φεύγει στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να κάνει το πλασέ αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Λομπάντσεφ ο οποίος μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Κιζιλζάρ.

Στο 33’ το ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Ηλία ο οποίος έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε την μπάλα από τον Λομπάντσεφ και στη συνέχεια βρέθηκε στο έδαφος με τον Γερμανό ρεφ να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Έξι λεπτά μετά η Κυπριακή ομάδα «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της και πάλι με τον Ηλία ο οποίος επιχείρησε το μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 σε ένα ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα για το θέαμα που πρόσφερε.

Με το ίδιο σκηνικό ξεκίνησε και το Β’ ημίχρονο με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Κιζιλζάρ να περιμένει στο δικό της μισό μη θέλοντας να ρισκάρει.

Η πρώτη εύκαιρα στην επανάληψη ήρθε για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 54’ με τον Εντονγκαλά να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά το οποίο όμως ήταν πολύ άστοχο και δεν ανησύχησε τον πορτιέρο των Καζάκων.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν το ΑΠΟΕΛ και λίγο έλειψε να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 63’ με τον Γκούσμαν να παίρνει την κεφαλιά από στημένη φάση και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα από πλευράς Κιζιλζάρ τα οποία δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με μακρινές μπαλιές να απειλήσουν την εστία του πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ αλλά η άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετική και έτσι το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που δίνει την πρόκριση σε Κυπριακά «χεριά».

Κιζιλζάρ (Αλί Αλίεφ): Λομπάντσεφ, Μπούσμαν, Μουζέκ, Καρσάκεβιτς, Γκούρμαν (80' Ζόριτς), Ταπάλοφ, Πόντιο (65' Κοζλόφ), Σάντος, Κονέ, Γιακόβλιεφ (65' Ιβανίτζε), Λομπιανίτζε.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (92' Έσσελινκ), Μαρκίνιος (67' Βιγιαφάνες), Εντονγκαλά (67' Εφραίμ), Ηλία (76' Μπλούμ).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 25' Πόντιο, 40' Μπούσμαν, 60' Γκούρμαν, 82' Ιβανίτζε, 85' Κοζλόφ / 51' Κονσταντίνοφ, 62' Μαρκίνιος, 78' Σαρφό, 90' Εφραίμ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ