Σούπα…(χ)άρηκαν σε Σκάλα και Λεμεσό

Κόλλησαν στο 0-0 ΑΠΟΕΛ και Πάφος, αποτέλεσμα το οποίο καλοδέχτηκαν ΑΕΚ και Άρης

Στο ισόπαλο 0-0 έμεινε το ματς ανάμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Πάφο στο ΓΣΠ για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μπεργκ ήταν καλύτερη, χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν βρήκαν τον τρόπο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και έτσι το ματς έληξε όπως ξεκίνησε. Στους 61 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, στους 52 η Πάφος.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με την Πάφο να μπαίνει καλύτερα στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε με την κάθετη του Βαλακάρι προς τον Μπρούνο, όμως βγήκε ο Μπέλετς απομάκρυνε την μπάλα, κρατώντας το 0-0.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει και αυτός με κάποια καλή ευκαιρία, όμως την μεγάλη στιγμή στο ματς τη βρήκε ξανά η Πάφος στο 19’, με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ εντός περιοχής πλάγια, όμως ο Μπέλετς έπεσε και έδιωξε την μπάλα.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ένα λεπτό μετά στο 20’ κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία με τον Δώνη εντός περιοχής να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να σκοράρουν γκολ, καθώς οι παίκτες τους παρουσίασαν πάθος και όρεξη μέσα στο γήπεδο, όμως πρόσεχαν τα νότα τους και έτσι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες, πέραν από κάποια μακρινά σουτ.

Στο 43΄ το ΑΠΟΕΛ απείλησε με σουτ του Κβιλιτάια, όμως μάζεψε ο Ίβουσιτς και ένα λεπτό μετά η Πάφος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βαλακάρι σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή να μην μπορεί να σκοράρει και να απομακρύνουν οι αμυντικοί.

Στο δεύτερο μέρος ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς ξεκίνησε με δύο αλλαγές, βάζοντας Μακέντα και Μαρκίνιος στις θέσεις των Δώνη (αναγκαστική αλλαγή) και Νταουσβίλι με αποτέλεσμα να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, θέλοντας να πιέσει ψηλά την Πάφο.

Στο 56’ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν με σουτ του Ντάλσιο, όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πατά καλύτερα και να κρατά περισσότερο μπάλα, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει την εστία της Πάφου, καθώς οι παίκτες του Μπεργκ έκλεισαν καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή τους. Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ, όμως τα εξουδετέρωσε εύκολα ο ίβουσιτς.

Στο 84’ η Πάφος έχασε τεράστια ευκαιρία, ο Μπρούνο έδωσε στον Τάνκοβιτς, αυτός πήγε να περάσει στον Βαλακάρι που ήταν απέναντι από το τέρμα, όμως ο Σαρφό με αυτοθυσία έδιωξε.

Στα τελευταία λεπτά του ματς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν γκολ, όμως δεν κατάφεραν να βρουν την μεγάλη ευκαιρία και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, Δώνης, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Τζιάμα, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Δημητρίου, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Στον πάγκο: Αντός, Μαϊχρόβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέστατ, Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμέ, Ταβάρες.