Συμβιβασμός στο ΓΣΠ

Στην ισοπαλία και το 1-1 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Πάφος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

ΑΠΟΕΛ και Πάφος έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1 στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζάιρο στο 35’ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 79’ με τον Σούσιτς.

Η Πάφος μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο κατάφερε να απειλήσει τρεις φορές την εστία του Μπέλετς.

Στο 10’ ο Χέσταντ μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα ο Τάνκοβιτς έκανε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Μπέλετς να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 20’ ο Χέσταντ μέσα από την περιοχή από αρκετά ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Πάφος πίεζε αρκετά ψηλά και δεν άφηνε τον ΑΠΟΕΛ να αναπτυχθεί ορθόδοξα. Το σκηνικό άλλαξε λίγο πριν το ημίωρο με τους «γαλαζοκίτρινους» να ανεβάζουν στροφές. Στο 28’ ο Μάγκλιτσα έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Άντος ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του Κροάτη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35’ μετά από αντεπίθεση, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Βαλακάρι κουβάλησε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ζάιρο ο οποίος σκόραρε από πολύ κοντά.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στα εναπομείναντα λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Άντος.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να μπουν δυνατά με στόχο να βρουν νωρίς το γκολ της ισοφάρισης.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 48’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Μαρκίνιος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να πιέσει πολύ ψηλά την Πάφο. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά συμπαγείς αμυντικά και δεν επέτρεπαν εύκολα στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 79’ μέσα από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μάγκλιτσα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Ματέο Σούσιτς ο οποίος την έσπρωξε σε κενό τέρμα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής. Το γκολ που θα τους έδινε ξανά κεφάλι στο σκορ έψαχνε και η Πάφος η οποία δεν έδειχνε ικανοποιημένη με την ισοπαλία.

Στο 88’ ο Αλ Γκαντιουί έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς μάζεψε σταθερά.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε στο 90+6’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σατσιά με τον Άντος να αποκρούει.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ. Οι δύο ομάδες ξεκινούν με ισοπαλία τον φετινό μαραθώνιο και επικεντρώνονται πλέον στην επόμενη αγωνιστική.

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Μπέλετς, Φεράρι (46' Γουίλερ), Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι (42' Καρώ), Βιγιαφάνιες (71' Κβιλιτάια), Ντάλσιο, Θεοδώρου (46' Σατσιάς), Μαρκίνιος, Μπλουμ (65' Μορέιρα), Μάγκλιτσα

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (83' Χότσκο), Χέσταντ (73' Παλάσιος), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (66' Αλ Γκαντιουί), Βαλακάρι (66' Καραμπάτζε), Ντράκομιρ, Πάριτς

Σκόρερ: 79' Σούσιτς / 35' Ζάιρο

Κίτρινες κάρτες: 16' Βιγιαφάνιες, 89' Γουίλερ, 89' Κρέσπο / 23' Κανέ, 43' Ντράκομιρ, 89' Παλάσιος, 89' Μπάιριτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου

VAR: Daniele Doveri