Τριάρα με Λουντέμο και Τάμαρι

Φιλική νίκη με 3-0 επί του Ερμή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ

Την πρώτη του φετινή φιλική νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, οποίος επικράτησε με 3-0 του Ερμή στο ΓΣΠ. Δυο γκολ σημείωσε ο Μάριους Λουντέμο ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο του ντεμπούτο με τους «γαλαζοκίτρινους».

Το άλλο γκολ σημείωσε ο Μούσα Αλ Τάμαρι από την άσπρη βούλα. Ο Ιορδανός άσος αγωνίστηκε για 70 λεπτά και ήταν πάρα πολύ ορεξάτος.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης χρησιμοποίησε συνολικά 22 ποδοσφαιριστές και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει και της συνέχειας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 7ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Κουτσάκου μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ. Στο 11ο λεπτό ο Τάμαρι ελίχθηκε όμορφα και έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σάντος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 17’ ο Τάμαρι έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 33’ ο Κουτσάκος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φιρινίδη. Στο 43’ ο Γένσεν έπιασε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Ερμή και κατέληξε κόρνερ. Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 45’ ο Τάμαρι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Φιρινίδη να αποκρούει ασταθώς.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 55ο λεπτό. Ο Κατσαντώνης έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γένσεν, με τον Φιρινίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 63’ ο Ερμής απείλησε με σουτ του Ντανγκούς το οποίο απόκρουσε με δεύτερη προσπάθεια ο Μιγκέλ Σίλβα. Στο 69ο λεπτό ο Νικόλας Νεοκλέους έδειξε την άσπρη βούλα μετά από προσπάθεια του Τάμαρι μέσα στην περιοχή. Ο Ιορδανός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 75΄ ο Λουντέμο έκανε το 2-0 με ένα μακρινό σουτ. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο 82’ από κοντινή απόσταση ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ – ΕΡΜΗΣ 3-0

ΓΚΟΛ: Τάμαρι 71’, Λουντέμο 75’ και 82’

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα (68’ Τσιλιγγίρης), Μιχαΐλοβιτς (62’ Αποστολάκης), Σάντος (68΄ Πολυκάρπου), Μερκής (46’ Λαφράνς), Ιωάννου (62’ Γουίλερ), Γένσεν, Σατσιάς (62’ Σιέλης), Γαβριήλ (46’ Λουντέμο), Εφραίμ (55’ Χάνι), Τάμαρι (73’ Καλογήρου), Κούτσακος (46’ Κατσαντώνης).

Ερμής (Νίκος Παναγιώτου): Φιρινίδης, Δημητρίου, Ντίαζ, Λοϊζίδης (54’ Οκόγιε), Σισοκό, Γεμπλί, Τζιοβάνι (49’ Καισερλίδης), Αιρτον (34’ Γεωργίου (40’ Ντάνγκεους)), Μέιρα, Ριμπέιρο (54’ Παπαθανασίου), Κύπρου.