Τσαφ-τσουφ, το πορτοκαλί τρένο περνά!

Με γκολάρα του Βιτάλ ο ΑΠΟΕΛ «κόλλησε» έβδομη νίκη στη σειρά και εδραιώθηκε στην κορυφή

Ακάθεκτος συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καθώς πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη του νίκη απέναντι στην ΑΕΛ χάρις στο γκολ του Βιτάλ στο 38ο λεπτό.

Α' Μέρος

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλύτερα στο γήπεδο και προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι κυκλοφορώντας τη μπάλα. Στο 5ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά η ομάδα του Πίντο μετά απο λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ με τον Κβιλιτάια να καθυστερεί αρκετά και το σουτ του να περνάει σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε με σέντρες κυρίως να απειλήσει την εστία του Μούριελ. Στο 22ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Κρέσπο έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Εντογκαλά απο δεξιά έκανε τη σέντρα στον Κβιλιτάια αλλά η κεφαλιά του Γεωργιανού πέρασε έξω.

Στο 29ο λεπτό και πάλι μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Πέτροβιτς έπιασε τη κεφαλιά αναγκάζοντας τον Μούριελ σε δύσκολη απέκρουση.

Απο την άλλη η ΑΕΛ σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν σε παθητικό ρόλο και έψαξε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει.

Στο 38ο λεπτό ο Βιτάλ έπιασε απροετοίμαστους τους πάντες μαζί και τον Μούριελ καθώς απο αριστερά έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ και νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ ανοίγοντας το σκορ του αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Β' Μέρος

Ο τεχνικός της ΑΕΛ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τσούκα,Μορέιρα και Σέρνιτς στις θέσεις των Τζάλμα,Φραντζής και Τσέρνιχ αντίστοιχα.

Το ΑΠΟΕΛ δεν έιχε τον ίδιο ρυθμό όπως στο πρώτο ημίχρονο καθώς προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να μην αφήσει την ΑΕΛ να απειλήσει.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν όσο κυλούσε το χρονόμετρο και στο 71ο λεπτό λίγο έλειψε να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μόρσαι απο κοντά έκανε τη προβολή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε τη μπάλα προτού η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας του.

Το ΑΠΟΕΛ οπισθοχώρησε αρκετά και έψαξε μέσω αντεπιθέσεων να βρει διαδρόμους για να απειλήσει. Στο 83ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Δώνη που έκανε το σουτ αλλά ο Μούριελ απέκρουσε.

Η ΑΕΛ έψαξε στα τελευταία λεπτά το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο 94ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς μετά απο ωραία ατομική ενέργεια του Δώνη που έδωσε τη πάσα στον Εφραίμ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μούριελ.

Έτσι λοιπόν η ομάδα της Λευκωσίας πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και εδραίω΄θηκε στη κορυφή.

ΑΠΟΕΛ(Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Βιτάλ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.

ΑΕΛ:(Κόσκελα):  Μούριελ, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντέγοεστ, Τζάλμα, Φραντζής, Παπαφώτης, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Τσέρνιχ, Μακρής

Σκόρερ: 38' Βιτάλ/-

Κίτρινες: 62′ Εντονγκαλά, 88′ Κρέσπο / 15′ Τσέρνιτς, 37′ Μεντόγεβιτς, 45′ Φραντζής, 45′ + 1 Μεντόσα.