Αποκλεισμός στη Σλοβακία

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας ο οποίος επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 1-0 από την Ντνίπρο στην Σλοβακία και μένει και μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ανέβασαν στροφές ωστόσο δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. «Χρυσός» σκόρερ για τους Ουκρανούς ο Πικχαλόνοκ (39’).

Η Ντνίπρο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα με αποτέλεσμα η Ουκρανική ομάδα να ανανεώνει συνεχώς τις επιθέσεις της.

Στο 3’ ο Ναζαρένκο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά ήταν πολύ άστοχο. Στο 12’ ο Μπαμπένκο επιχείρησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά.

Ο Απόλλωνας μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο πήγε να ισορροπήσει το παιχνίδι ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και είχαν ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 35’ ο Ναζαρένκο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια μέσα από τη μικρή περιοχή και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 39’. Ο Πικχαλόνοκ με έναν κεραυνό από τα 35 μέτρα έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Γιοβάνοβιτς.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός καθώς αυτό απαιτούσαν οι συνθήκες. Παρ’ όλα αυτά, στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήταν για την Ντνίπρο. Στο 48’ ο Ρουμπτσίνσκι με πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Λίγο μετά το 50’ ο Απόλλωνας προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός και δημιούργησε κάποιος προϋποθέσεις ωστόσο δεν βρήκε κάποια ξεκάθαρη φάση.

Η Ουκρανική ομάδα έφτασε μια ανάσα από το 2-0 στο 58’. Ο Χαμάτσε με ένα μακρινό σουτ ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς σε μια δύσκολη απόκρουση.

Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά είχε περισσότερη διάθεση σε σύγκριση με το πρώτο μέρος. Ο Ισπανός έριξε στο παιχνίδι στο 68’ τους Ντιγκινί, Βα, Νταμπό και Χαμάς θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική.

Στο 72’ ο Κολ έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Σαράπι έδιωξε λίγο πριν την γραμμή. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν, κλείνοντας ουσιαστικά την Ντνίπρο στο δικό της μισό. Στο 83’ ο Ζράντι έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Βάλεφ μάζεψε σταθερά.

Στο 90’ ο Λογκίνοφ έχασε την ευκαιρία του αγώνα καθώς έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια μπροστά σε κενή εστία.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Απόλλωνας μένει εκτός Κόνφερενς Λιγκ και επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα.

Ντνίπρο (Γκορόντοφ): Βάλεφ, Αντάμιουκ, Σβάτοκ, Σαράπι, Χαμάτσε, Ρουμπτσίνσκι (70' Γκόχουτ), Μπαμπένκο, Τάντσικ (82' Κονόνοφ), Ναζαρένκο (85' Μπουσανέλλο), Πικχαλόνοκ (85' Λογκίνοφ), Ντόμπβικ

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ (79' Ζράντι), Χάμπος, Βούκασιν, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς (68' Χαμάς), Κολ, Γιόστεν (68' Βα), Ογκεντά (68' Ντιγκινί), Πίττας, Χέντι (68' Νταμπό)

Σκόρερ: 39' Πικχαλόνοκ / -

Κίτρινες κάρτες: - / 27' Βούκασιν, 90+3' Ντιγκινί

Αποβολές: - / -88' Ζράντι

Διαιτητής: Αντόνιο Νόμπρε