Απόλλων-Αούστρια Βιέννης 3-1: Πρόκριση με Γιαννιώτα σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή

Με συνολικό σκορ 5-2 η ομάδα της Λεμεσού υπέταξε τους Αυστριακούς

Με δεύτερη νίκη κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα playoffs του Γιουρόπα Λιγκ ο Απόλλωνας, επικρατώντας της Αούστρια Βιέννης με 3-1 παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκος στο 17ο λεπτό. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι το οποίο Γκακπέ μετουσίωσε στο γκολ της ισοφάρισης, με τη συγκυρία αυτή να θεωρείται καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης. Ένα αυτογκόλ του Χαντλ και ένα γκολ του Γιαννιώτα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με την ομάδα της Λεμεσού να νικάει και τους Αυστριακούς αλλά και τις απουσίες λόγω τιμωρίας των Σακέτι και Παπουλή.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης οι Αυστριακοί φλέρταραν με το γκολ όταν μετά από εκτέλεση του Φιτζ, ο Γκράνγουλ έκανε το σουτ στην κίνηση όντας αφύλαχτος ωστόσο αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα η πρώτη οργανωμένη επιθετική προσπάθεια της λεμεσιανής ομάδας σταμάτησε στον Γιαρζούε με τον Μάρκοβιτς να ψάχνει τον Γκακπέ με κάθετη πάσα.

Στο 11ο λεπτό ο Γιαννιώτας ακροβολίστηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο το σουτ το οποίο επιχείρησε δεν ήταν ικανό να απειλήσει, με τον Ελλαδίτη στο 15ο λεπτό να βλέπει τη μπαλιά του από δεξιά να μη φτάνει στον Γκακπέ μετά από παρέμβαση του αντίπαλου τερματοφύλακα. Δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκράνγουλ, ο Γιαρζούε κέρδισε στην έξοδο τον Μολ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Ένα μακρινό σουτ του Γκακπέ στο 20ο λεπτό δεν ανησύχησε την αυστριακή άμυνα, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, Γιαννιώτας και Περέιρα απείλησαν με τον ίδιο τρόπο, ανεπιτυχώς. Στο 32ο λεπτό ο Φιτζ βρέθηκε φάτσα με το κενό τέρμα με τον Μολ εξουδετερωμένο ωστόσο ο Σάλαϊ έβαλε σωτήρια την προβολή, ενώ ένα κλέψιμο του Γκακπέ δύο λεπτά αργότερα δεν οδήγησε σε τελική προσπάθεια.

Μια διαγώνια μεταβίβαση του Σαρδινέρο στο 38o λεπτό και μια σέντρα του Αγκίρε στο 40o δεν είχαν αποδέκτη μέσα στη μεγάλη περιοχή των Αυστριακών, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι με τον Γκακπέ να το μετουσιώνει σε γκολ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιαννιώτας επιχείρησε να δημιουργήσει από δεξιά με τη μπαλιά του να έχει στόχο τον Γκακπέ ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Λούτσιτς να εξουδετερώνει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αγκίρε έκανε την ατομική ενέργεια από αριστερά και το γύρισμα με τον Χαντλ να βάζει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι Αυστριακοί προχώρησαν σε διπλή αλλαγή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μολ εξουδετέρωσε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκράνγουλ. Στο 67ο λεπτό Πέδρο και Γιαννιώτας συνδυάστηκαν σε εκτέλεση κόρνερ με τον δεύτερο να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή κάνοντας το 3-1.

Στο 73ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Πίχλερ απείλησε με σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Μολ είχε τη λύση με τον Ενσούε να επιστρατεύεται αμέσως μετά αντί του Κυριάκου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκράνγουλ έψαξε τη μείωση με κεφαλιά με τον Μολ σε ετοιμότητα και τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να διαχειρίζονται με άνεση το προβάδισμά τους.

Μια εκτέλεση φάουλ του Πέδρο στο 87ο λεπτό κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα με τον Απόλλωνα να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Έχοντας ένα κερδισμένο πέναλτι και ένα γκολ στο ενεργητικό του, ο Γιάννης Γιαννιώτας ήταν ο ποδοσφαιριστής ο οποίος έκανε τη διαφορά κόντρα στην Αούστρια Βιέννης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ελλαδίτης ακραίος επιθετικός είχε να αντιμετωπίσει δύο αντίπαλους κάθε φορά που ερχόταν σε επαφή με τη μπάλα, ωστόσο στην επανάληψη βρήκε τους διαδρόμους να δράσει και να κάνει τη ζημιά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Από χατ-τρικ στον τελευταίο αγώνα του αυστριακού πρωταθλήματος προερχόταν ο Κρίστοφ Μονσέιν ο οποίος αποτέλεσε και την αιχμή του δόρατος για την Αούστρια. Παρόλ’ αυτά επιβίωσε 71 αγωνιστικά λεπτά με τον προπονητή του να τον αποσύρει όταν ο αγώνας είχε κριθεί.

Απόλλων (Σ. Αυγουστή): Μολ, Μάρκοβιτς, Περέιρα (66' Πίττας), Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτας, Κυριάκου (74' Ενσούε), Σάλαϊ, Γιούστε, Σαρδινέρο, Γκακπέ (82' Ζελάγια)

Αούστρια Βιέννης (Κ. Ίλζερ): Λούτσιτς, Γιαρζούε, Ντεμάκου, Σαξ (60' Εντομογί), Ζίερτσιτς, Γκράνγουλ, Μονσέιν (71' Πίχλερ), Κλιν, Μαρτσίνκο, Φιτζ (60' Τζέγκο), Χαντλ

Σκόρερς: 45+1' Γκακπέ, 55' Χαντζλ (αυτογκόλ), 67' Γιαννιώτας/17' Γιαρζούε

Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)

Κίτρινες κάρτες: Κυριάκου/Γιαρζούε, Πίχλερ