Απόλλων εκδρομές... κορυφή

Με λυτρωτή τον Πίττα έπιασε πρωτιά... και την Πάφο η αγωνία για εξάδα

Ο Απόλλωνας κέρδισε 0-1 την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» με χρυσό σκόρερ τον Πίττα στο 85’. Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ πήρε ένα σπουδαίο διπλό και πλέον περιμένει απώλειες από Άρη και ΑΕΚ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες και έδειξαν διάθεση να επιτεθούν. Αυτό το σκηνικό όμως διήρκησε μέχρι το 5’. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά συμπαγής με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται κενοί χώροι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να απειλήσουν από αρκετές στημένες μπάλες αλλά η άμυνα της Πάφου καθάριζε τις φάσεις με ευκολία. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ είχε περισσότερη διάθεση να επιτεθεί αλλά οι περισσότερες της προσπάθειες ήταν ημιτελείς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πιο ξεκάθαρη φάση παρ’ όλο που δεν απείλησε ιδιαίτερα την λεμεσιανή ομάδα. Στο 30’ ο Κοβάτσεβιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής από τα αριστερά αλλά ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κροάτης εξτρέμ της Πάφου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον Αντωνίου με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δε καταγράφηκε κάποια φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να μένει στο 0-0.

Η Πάφος παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, μπήκε πολύ πιο επιθετικά από τον Απόλλωνα στην επανάληψη. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ήταν πιο πιεστική από τον αντίπαλο της μέχρι το 55’ αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Από εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο του. Στο 67’ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ζράντι ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι ένα λεπτό νωρίτερα. Ο Λιβανέζος μεσοεπιθετικός έκανε το φαλτσαριστό πλασέ αναγκάζοντας τον Πέτρου σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στο 75’ η ομάδα της Λεμεσού έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Χάμπο Κυριάκου ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του τερματοφύλακα της Πάφου.

Η πίεση του Απόλλωνα ήταν ασφυκτική και βρισκόταν μονίμως έξω από τα καρέ της Πάφου. Η προσπάθεια των παικτών του Τσόρνιγκερ ανταμείφθηκε πε΄ντε λεπτά πριν το φινάλε. Στο 85’ μετά από παράλληλο γύρισμα του Μαυρία, ο Πίττας έκανε το κοντινό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Με την αποψινή του νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην κορυφή και τους 35 βαθμούς βάζοντας πίεση σε Άρη και ΑΕΚ που αγωνίζονται αύριο και μεθαύριο αντίστοιχα.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Μίλανιτς): Πέτρου, Κβίντα, Κοβάτσεβιτς, Ζάιρο, Χέσταντ (64' Ντάγκλας Αουρέλιο), Βαλακάρι (81' Χαμαντί), Ταλίς, Ντράγκομιρ (72' Χότσκο), Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Βούκασιν, Νταμπό, Ίλιεφ (84' Ντιγκινί), Σπόλιαριτς (66' Χάμπος), Ρομπέρζ, Φιλιώτης (76' Ψύχας), Αλμπάνης (66' Ζράντι), Μαυρίας, Γιάνγκα (76' Πίττας), Κολ

Σκόρερ: -/ 85' Πίττας

Κίτρινες κάρτες: 17' Κοβάτσεβιτς, 89' Ζάιρο / 34' Ίλιεφ, 39' Γιάνγκα

Κόκκινες κάρτες: 36' Κοβάτσεβιτς / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου

Α' Βοηθός Διαιτητής: Μιχάλης Σωτηρίου

Β' Βοηθός Διαιτητής: Όμηρος Τζιωρτζής