Απόλλων: Μακριά απ’ τις παγίδες

Που αναμένεται να δώσει έμφαση ο Ισπανός προπονητής

Στην τελική ευθεία έχει μπει η προετοιμασία του Απόλλωνα ενόψει του επαναληπτικού της Πέμπτης κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς στην Αθήνα. Το 1-1 του πρώτου αγώνα αφήνει ανοικτή την υπόθεση πρόκριση όμως οι πρωταθλητές θα πρέπει να παρουσιαστούν ιδιαίτερα προσεκτικοί, να αποφύγουν τις παγίδες κάνοντας ένα άρτιο αμυντικά παιχνίδι.

Αυτό φυσικά περνά κι απ’ το χέρι του Νταβίντ Καταλά ο οποίος «μπήκε στα βαθιά» από νωρίς. Στον πρώτο αγώνα και ιδιαίτερα στο πολύ καλό 20λεπτο του Ολυμπιακού (αρχές του δευτέρου ημίχρονου), ο Απόλλωνας πίεζε ψηλά στο γήπεδο με αποτέλεσμα να δημιουργούνται χώροι στα μετόπισθεν τους οποίους προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν οι «ερυθρόλευκοί». Επί αυτού δημιούργησαν καλές ευκαιρίες όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Ο Νταβίντ Καταλά διαβάζοντας την αδυναμία της ομάδας του προχώρησε σε αλλαγές βάζοντας τον Σαχάρ και τον Μπα στο χώρο του κέντρου, μειώνοντας τις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και σταματώντας την πίεση που ασκούσε ο Ολυμπιακός. Ο Ισπανός με αυτό τον τρόπο κράτησε μακριά απ’ την εστία του Γιοβάνοβιτς (χαρακτηριστικό πως απ’ τις αλλαγές και έπειτα δεν απείλησε ουσιαστικά) τους ποδοσφαιριστές του Κάρλος Κορμπεράν, ενώ παράλληλα αν ο Ντιγκινί είχε καλύτερο τελείωμα θα μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Ουσιαστικά ο νέος τεχνικός των πρωταθλητών επέλεξε ορθά να θωρακίσει την ομάδα στα μετόπισθεν ώστε να αποφύγει τυχών ήττα που θα έκανε το έργο για πρόκριση και ανατροπή στην Ελλάδα πολύ δύσκολο. Αυτό ακριβώς καλείται να πράξει στον αγώνα της Πέμπτης, δίνοντας έμφαση στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Εξάλλου σε παιχνίδια χωρίς αύριο στα οποία κρίνονται προκρίσεις η άμυνα είναι αυτή που φέρνει την ομάδα ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο στόχο.