Είπε… ευχαριστώ στα «δώρα»

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, τιμώρησε τα λάθη της Ομόνοιας και ανασαίνει στο σβέρκο του Άρη

Απόλλων… μια ανάσα από την κορυφή! Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 σε βάρος της Ομόνοιας στο Τσίρειο, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και ανέβηκε πια στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μειώνοντας στον πόντο την απόσταση από τον πρωτοπόρο Άρη.

Ο Χούμποτσαν με αυτογκόλ στο 26’ και ο Γιάνγκα στο 62’ μετά από μεγάλο λάθος του Λέτσιακς σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, που επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια άνευ τριπόντου και βρίσκεται πια μια ανάσα από το ρετιρέ.

Στους 24 βαθμούς και την έκτη θέση έμειναν οι «πράσινοι», που δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και τουλάχιστον στο πρώτο μισάωρο είχε την υπεροχή. Οι «κυανόλευκοι» κράτησαν περισσότερο την μπάλα σε σχέση με τους αντιπάλους τους και παρότι δεν συνδύασαν την ανωτερότητά τους στον συγκεκριμένο τομέα με μεγάλο αριθμό ευκαιριών, ευτύχισαν να κάνουν γκολ την πρώτη σπουδαία προϋπόθεση που δημιούργησαν. Δημιουργός ήταν ο Νταμπό, ο οποίος μπήκε με φόρα στην περιοχή αφού άδειασε προηγουμένως τον Κίκο, σέντραρε συρτά στη μικρή περιοχή και ο Χούμποτσαν στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ομόνοια έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκε, βελτίωσε την εικόνα της και έκλεισε το ημίχρονο με δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με Ντίσκερουντ και Τζιωνή, τα σουτ των οποίων κατέληξαν σε Γιοβάνοβιτς και εκτός εστίας αντιστοίχως.

Το παιχνίδι δεν είχε ανάλογο ρυθμό με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου στο ξεκίνημα του δεύτερου. Η Ομόνοια βελτίωσε την εικόνα της και είχε την πρώτη μεγάλη φάση με τον Τσέποβιτς στο 61’, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Γιάνγκα εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Λέτσιακς, κέρδισε την κόντρα στη διεκδίκηση με τον Φαμπιάνο και πλάσαρε σε κενό τέρμα διπλασιάζοντας τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά του (είχε και μια ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 67’ με τον Ίλιεφ), δεν απειλήθηκε σοβαρά (μοναδική εξαίρεση ένα πλασέ του Ψάλτη το οποίο εξουδετέρωσε με τρομερή απόκρουση ο Γιοβάνοβιτς στο 93’) και πήρε στο τέλος μια σπουδαία νίκη.

Συνθέσεις

Aπόλλων (Α. Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σπόλιαριτς (69' Νογιόκ), Κολ, Ίλιεφ (92' Ψύχας), Ζράντι (81 Αλεσάμι, 92' Β. Γιοβάνοβιτς), Νταμπό (81' Αλμπάνης), Γιάνγκα.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Λανγκ, Χούμποσαν (62' Παναγιώτου), Λέτσιακς, Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λοΐζου (74' Μποτεάκ), Τζιωνής, Κακουλλής (74' Ασάντε), Τσέποβιτς (85' Ψάλτης).

Σκόρερ: Χούμποτσαν (αυτ.) 26', Γιάνγκα 63' /-