Γκέλα…και -10 από την κορυφή

Οι περσινοί πρωταθλητές έμειναν για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη νίκη

Ισόπαλο 1-1 εξήλθε το ματς στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Απόλλωνα.

Η ομάδα του Ντάβιντ Καταλά έμεινε για 4η συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από το τρίποντο και άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς να χαθούν μέσα στη Λάρνακα, ενώ απμακρύνθηκε στο -10 από την κορυφή.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα με μία καλή εμφάνιση υποχρέωσε τους περσινούς πρωταθλητές σε ισοπαλία και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Στο πρώτο μέρος αν και ο Απόλλωνας είχε την μεγαλύτερη φάση με το δοκάρι του Πίττα στο 18’ και έλεγχε τον αγώνα, κατάφερε η Καρμιώτισσα να βρει τον τρόπο να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια στο 41’ και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και κατάφερε στο 65’ να ισοφαρίσει με τον Βα, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει δεύτερο γκολ, πράγμα που δεν κατάφερε να κάνει ούτε και η Καρμιώτισσα, έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Η Καρμιώτισσα με αυτή την ισοπαλία ανέβηκε στους έντεκα βαθμούς και στη 10η θέση, ενώ ο Απόλλωνας έφτασε τους 16 βαθμούς στην 5η θέση.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Καρμιώτισσα κρατούσε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει χωρίς να βρει την μεγάλη φάση. Στη συνέχεια μετά το 5ο λεπτό ο Απόλλωνας ανέβηκε, είχε την μπάλα στην κατοχή του και έλεγχε το παιχνίδι. Στο 18’ η ομάδα του Καταλά βρήκε τεράστια ευκαιρία με τον Πίττα από πλάγια αριστερά να βλέπει εκτός τον Κνόμπλοχ, να κάνει το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι καλύτερος, να κρατά μπάλα και να ψάχνει να βρει ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο στο να φτιάξει ευκαιρίες.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα παίζοντας το παιχνίδι της, προσπάθησε να περιορίσει τον Απόλλωνα ώστε να μην πετύχει κάποιο γκολ και να χτυπήσει στην κόντρα εκεί που έπρεπε. Πράγμα που κατάφερε να κάνει στο 39’ μετά από διαγώνια μπαλιά προς τον Ντούμπια, με τον ίδιο να μπαίνει από δεξιά πλάγια και τον Γιοβάνοβιτς να τον ανατρέπει, με τον Φελλά να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε ο Ζελάγια, ο οποίος από τα έντεκα βήματα στο 41’ εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για την Καρμιώτισσα. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε υπέρ της ομάδας των Πάνω Πολεμιδιών.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά από την αρχή με σκοπό να δημιουργήσει φάσεις και να ισοφαρίσει. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να τον περιορίσει και μέχρι το 65’ τα κατάφερνε, όμως στο συγκεκριμένο λεπτό η επιμονή των παικτών του Καταλά έφερε καρπούς και ήρθε η ισοφάριση. Ο Χέντι με πολύ ωραία μπαλιά από τα αριστερά βρήκε τον Βα και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τον Απόλλωνα.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ανοίχτηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν φάσεις και να απειλούν. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν την μία την άλλη τόσο και από τον Απόλλωνα, αλλά και από την Καρμιώτισσα, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πετύχουν το δεύτερο γκολ που θα τους έφερνε κοντά στη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας πίεσε πολύ περισσότερο με σκοπό να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα του χάριζε τη νίκη, όμως η Καρμιώτισσα κατάφερε να κρατήσει το 1-1 και να υποχρεώσει τους περσινούς πρωταθλητές σε απώλειες βαθμών.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντουμπιά, Ελ Αλλουχί, Αβραάμ, Μεντίμορετς, Αγγελή, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόβ, Σελούτσκα, Ποντστάβσκι, Ανδρονίκου, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Χρίστου, Ντιούρις, Νεοφύτου.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Βουκάσιν, Πίττας, Νταμπό, Ρομπέρζ, Βα, Χαμάς, Χάμπος, Μαυρίας, Κολ, Ζράντι

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Ογκέντα, Ίλιεφ, Ντανίλο, Ποντικός, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Σαχάρ, Γιόστεν, Πινακάς, Χέντι

Σκόρερ: 41' Ζελάγα/65' Βα

Κίτρινες: Αβραάμ, Μαλόνε/Γιοβάνοβιτς