Γκολ και βαθμός για αμφότερους

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος»

Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι (1-1) στο Στάδιο «Αμμόχωστος» για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους τα είδαμε… όλα. Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντορεγκαράι, με τον Λεόυβενμπεργκ να σώζει και τον Γιούρτσεβιτς να βάζει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά μετά, στο 45+4. Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Απόλλωνα να δίνει χώρο στους «ερυθρόλευκους», η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε με τον Παπαγεωργίου. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και παραμένουν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να κρατήσουν μπάλα. Ο παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τον Απόλλωνα να είναι η ομάδα που κατάφερε να γίνει πιο απειλητική με ένα άστοχο σουτ του Νταρίκουα και μια κεφαλιά του Σαγκάλ που ανάγκασε τον Μελίσσα να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.

Μετά το πρώτο 15λεπτο ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές. Το σύνολο του Μπογκντάν Αντόνε κρατούσε μπάλα και έβαλε πίεση στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα επίκίνδυνος.

Ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το 30ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι στο 32’ για χέρι στην περιοχή που μετά από εξέταση του VAR δεν τους δόθηκε.

Κάτι που έγινε τελικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, εκεί όπου είδαμε τα… πάντα. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι στο 45’ μετά από παράβαση του Νταρίκβα πάνω στον Ντορεγκαράι. Ο ίδιος ο Αργεντίνος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Λεόυβενμπεργκ να σώζει με τα πόδια.

Σαφώς επηρεασμένοι οι ποδοσφαιριστές του Χριστοδούλου έχασαν μέτρα στον αγωνσιτικό χώρο, με τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ και να σκοράρει με τον Γιούρτσεβιτς στο 45+4’. Ο Σλοβένος μετά από ενέργεια του Σαγκάλ μέσα στην περιοχή εκμεταλλεύτηκε τις κόντες και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι οι «γαλάζιοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πλέον με το σκορ υπέρ του, έπαιζε πιο απελευθερωμένα και κρατούσε με ευκολία τη μπάλα.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να γίνει επικίνδυνη στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους. Το σύνολο του Μπογκντάν Αντόνε από την πλευρά του, παρά το ότι δεν γινόταν επικίνδυνο κατάφερε με ευκολία να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα

Μέχρι το 64ο λεπτό, όταν και ο Χριστοδούλου προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές, με τη Νέα Σαλαμίνα να γίνεται και πάλι επιθετική. Μάλιστα δύο αλλαγές του Κύπριου τεχνικούς έφεραν την ισοφάρισε στο 69ο λεπτό.

Μετά από κόρνερ οι του Απόλλωνα δεν κατάφεραν να απομακρύνουν αποτελεσματικά, ο Μιγκελίτο πάλεψε για τη μπάλα και ο Παπαγεωργίου με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ γράφοντας το 1-1.

Στη συνέχεια είχαμε και πάλι ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες ευκαιρίες για να φύγουν με το τρίποντο. Η Νέα Σαλαμίνα οπισθοχώρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, ενώ ο Απόλλωνας πίεζε για το δεύτερο τέρμα.

Εν τέλει οι δύο ομα΄δες συμβιβάστηκαν στο 1-1 και πήραν από ε΄να βαθμό στο σημερινό παιχνίδι.

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Καρλίτος, Κονέ,  Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιάρης.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Μπεχαράνο, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μπεσάρτ, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κολ.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Ντιγκινί, Μαλεκκίδης, Χουσαϊν, Ψύχας, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Φιλιώτης, Φώτη.

Σκόρερ: 68' Παπαγεωργίου/45+4' Γιούρτσεβιτς

Κίτρινες: 66' Μπεχαράνο,90' Μιγκελίτο/40' Πέρετς,45' Νταρίκουα, 90' Ντιγκινί, 90' Ψύχας

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος