Κουμάντο στο «τριφύλλι»... οι πρωταθλητές

Το τρία στα τρία πέτυχε ο Απόλλωνας που κέρδισε εντός έδρας την Ομόνοια με 2-1

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Απόλλωνας που επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο Τσίρειο. Το συγκρότημα του Νταβιντ Καταλά βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ όμως στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση, πίεσε τους «πράσινους» και κατάφερε να πάρει στο τέλος το πολύτιμο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπρούνο 14’, Πίττας 63’ και Ζράντι 83’.

Με αργό ρυθμό και αρκετές δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας με τον Απόλλωνα να περιμένει στο δικό του μισό.

Μόλις στο 14ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Κασαμά να κάνει την καθετή πάσα στον Ανσαριφάρντ και τον τελευταίο να ανατρέπεται από τον Βούκασιν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο ο οποίος ήταν εύστοχος και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στη συνέχεια η ομάδα του Καταλά έβγαλε αντίδραση και έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 21’, με τον Γιόστεν ο οποίος μπήκε μέσα στη περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Πέντε λεπτά μετά ο Απόλλωνας βρέθηκε κοντά την ισοφάριση με πρωταγωνιστή τον Πίττα ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Φαμπιάνο στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και απείλησε ξανά με τον Πίττα στο 31’ που μπήκε μέσα στη περιοχή, ελευθερώθηκε από δύο παίκτες κάνοντας στη συνέχεια το σουτ με τον Μάθιους να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο 43’ ο Κροάτης ρεφ υπέδειξε αυτή την φορά την άσπρη βούλα για τον Απόλλωνα μετά από σπρώξιμο του Μίλετιτς στον Ρομπέρζ στην προσπάθεια του Γάλλου να πάρει κεφαλιά μέσα στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πίττας ο οποίος αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να έχει το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Απόλλωνας που βγήκε μπροστά στο σκορ με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι. Οι «κυανόλευκοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στην επανάληψη στο 54’ με τον Μπα να εκμεταλλεύεται τις κόντρες μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει πάνω στο δεξί πόδι του Λανγκ προτού πάρει προς τα δίκτυα.

Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια απάντησε με το μακρινό σουτ του Κασάμα το οποίος εξουδετέρωσε με δεύτερη προσπάθεια ο Γιοβάνοβιτς.

Οι «πράσινοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησαν εκ νέου στο 59’, με τον Ανσαριφάρντ να πασάρει στον Μπρούνο στο ύψος της περιοχής και τον τελευταίο κάνει το σουτ αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 63ο λεπτό η Λεμεσιανή ομάδα έφερε στα ίσα το ματς με τον Πίττα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Φαμπιάνο.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο 83’ ο Απόλλωνας έφερε «τούμπα» το παιχνίδι με το εξαιρετικό μακρινό σουτ του νεοεισελθόντα Ζράντι να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Φαμπιάνο.

Με την ομάδα του Καταλά να παίρνει κεφάλι στο σκορ, το συγκρότημα του Νιλ Λένον προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι κλείστηκαν καλά στο δικό τους μισό και έτσι πήραν μια σπουδαία νίκη.

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Βούκασιν (46' Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος (66΅ Ρέθιο), Σαχάρ (58' Ογκεντά), Μπα (66' Ζράντι), Γιόστεν (80' Αλεσάμι), Πίττας.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Μπρούνο (72' Λοΐζου), Κασάμα (72' Παπουλής), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (61' Μπέζους), Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (61' Κούσουλος (83' Μιξ)).

Σκόρερ: 63' Πίττας, 83' Ζράντι / 14' Μπρούνο

Κίτρινες: 13' Βούκασιν, 76' Χαμάς / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Kolaric Patrik