Με σούπερ Μάρκες... κορυφή στο break!

Ο Απόλλωνας πέτυχε την 3η συνεχόμενη του νίκη στο πρωτάθλημα και πάτησε κορυφή!

Οι γαλάζιοι» επικράτησαν με 4-0 της Δόξας στο στάδιο «Αλφαμέγα» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, συνέχισαν την... αντεπίθεση τους και συνεχίζουν αήττητοι πλέον από την πρώτη θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ο Πέδρο Μάρκες, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μέσα σε ένα 20λεπτο (71',81',90'). Το σκορ για τους «γαλάζιους» είχε ανοίξει με το... καλημέρα του αγώνα ο Εκπολό στο 5ο λεπτό, ενώ η ομάδα της Λεμεσού είχε και δοκάρι με τον Κοστάκε στο 40'.

Έτσι ο Απόλλωνας με άλλη μια καλή εμφάνιση... γύρισε για τα καλά το κλίμα μετά τις πρώτες αγωνιστικές όπου υπήρχαν παράπονα και ανέβηκε στην 1η θέση με 15 βαθμούς. Από την άλλη η Δόξα συνεχίζει χωρίς βαθμούς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο το γρήγορο γκολ και αφού έχασε ευκαιρίες από στημένες φάσεις κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 5ο λεπ΄το. Ο Εκπολό αφού απείλησε με δύο κεφαλιές από συνεχόμενα κόρνερ, στην τρίτη του προσπάθεια ευστόχησε με πλασέ και έγραψε το 1-0 αρκετά νωρίς για την ομάδα της Λεμεσού.

Ακολούθησε ένας επιθετικός... μονόλογος των «γαλάζιων», οι οποίοι είχαν την κατοχή, έλεγχαν τον ρυθμό και έψαχναν το δεύτερο γκολ.

Η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες μακρινές μπαλιές, αλλά οι του Απόλλωνα δεν της επέτρεψαν να γίνει επικίνδυνη.

Μετά το πρώτο 20λεπτο κόπασε ο ρυθμός του αγώνα, ωστόσο το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς συνέχισε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή.

Μετά το ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά και το γκολ, ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος. Η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε  μπάλα αλλά δεν έβρισκε τους διαδρόμους για να γίνει επικίνδυνος και να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Ο Μάρκες πλησίασε στο γκολ όταν στο 33ο λεπτό  μετά από δική του φανταστική ενέργεια του πέρασε τρεις παίχτες της Δόξας,  βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφκσι έκανε το πλασέ αλλά έσωσε ο Σκοπιανός τερματοφύλακας. Ακολούθησε ένα καλό μακρινό δυνατό σουτ του Κοστάκε που πέρασε μόλις έξω.

Στο 41ο λεπ΄το ο Ρουμάνοςβρέθηκε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν ο Κοστάκε σημάδεψε το δοκάρι. Ο Αμπντουραχίμι έκανε την κούρσα από δεξιά και γύρισε στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Ρουμάνο που έκανε το σουτ αλλά είδε τη μπάλα να χτυπά στην δεξιά οριζόντια δοκό του Σισκόφσκι.

Έτσι ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0, σε ένα ημίχρονο όπου μπήκε... φορτσάτα είχε τον έλεγχο και δίκαια προηγήθηκε.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Απόλλωνα να κρατά μπάλα και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Από την πλευρά της η ομάδα της Κατωκοπιας κλέιστηκε πίσω με σκοπό να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Η Δόξα μετά το 50ο λεπτό επιχείρησε να πάρει ακτοχή και να βγει πιο οργανωμένα στην επίθεση. Με την είσοδο των Σαντίκ και Κλεόφιλο στο παιχνίδι, ο Μάκης Σεργίδης κατάφερε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Η Δόξα κατάφερνε να φτάσει στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Λέουβενμπεργκ.

Ακολούθησε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, ο Απόλλωνας για να κλειδώσει τη νίκη και η Δόξα για να ισοφαρίσει.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Μάρκες στο 71ο λεπτό, με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα και να  γράφει το 2-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως ο ίδιος ποδοσφαιριστής με άλλα δύο προσωπικά του γκολ στο 81ο και 90ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη για τους «γαλάζιους» οι οποίοι πάτησαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Μπεσάρτ, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Μαλεκκίδης, Χουσεϊν, Ποντικού, Φιλιώτης, Ντανίλο, Βάργκα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά, Τρούγιτς, Βλίτερ, Βελκόφσκι, Αλσεούς, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Πούριτς, Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Ναμπί, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μοχάμεντ, Αντγουι, Τζα Τζέτζε.

Σκόρερ: 5' Εκπολό, 71',81',90' Μάρκες/-

Κίτρινες: -/30' Βλίτερ, 44' Αλσέους