Μιλόγεβιτς με το δεξί... του Βαλμπουενά

Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Σέρβο χάρη στη φαουλάρα του Γάλλου

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 1-0 την Καρμιώτισσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» και πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα. Στο ντεμπούτο του στον «γαλάζιο» πάγκο ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς είδε τον Ματιέ Βαλμπουενά να βρίσκει δίχτυα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (12’) και να χαρίζει στην ομάδα της Λεμεσού την πρώτη της νίκη στον φετινό «μαραθώνιο».

Ο Απόλλωνας σε γενικές γραμμές παρουσιάστηκε βελτιώμενος, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, ωστόσο του έλειπε αρκετά η σωστή επιλογή στην τελική πάσα. Όποτε έβρισκαν στόχο οι ποδοσφαιριστές των «γαλάζιων» έβλεπαν τη μπάλα να σταματά στον Ανέστη που βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά για την ομάδα των Πολεμιδιών.

Εν τέλει ήρθε ένα αγχωτικό τρίποντο για την ομάδα της Λεμεσού, αφού το εύθραυστο 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Απόλλωνας προσπάθησε από νωρίς να βάλει πίεση στην Καρμιώτισσα, με τους «γαλάζιους» να έχουν τη μπάλα στην κατοχή τους. Ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού δεν ε΄γινε ιδιαίτερα απειλητική στο πρώτο δεκάλεπτο πέρα από ένα μακρινό σουτ του Κοστάκε.

Στο 12ο λεπτό το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρήκε την λύση, με τον Ματιέ Βαλμπουενά να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση φάουλ και να γράφει το 1-0 για τον Απόλλωνα. Ο Γάλλος πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τα «γαλάζια» με εντυπωσιακό τρόπο.

Μετά το τέρμα ο Απόλλωνα πήρε ψυχολογία και περιτριγύριζε την περιοχή της Καρμιώτισσας, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

Κυρίως μέσα από μακρινά σουτ έγιναν επικίνδυνοι οι «γαλάζιοι», που με τον Κοστάκε να δοκιμάζει το πόδι του αρκετές φορές πλησίασαν σε δεύτερο γκολ. Ο Ρουμάνος στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά κινητικός και με τέσσερις προσωπικές τελικές ήθελε να βρει δίχτυα, ο Ανέστη όμως κατάφερε να σώσει αρκετές φορές την Καρμιώτισσα.

Η ομάδα των Πολεμιδιών προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Σουκ.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, όμως δεν κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν καλός. Ο Απόλλωνας κρατούσε μπάλα αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει και να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Ίδια εικόνα με το πρώτο μέρος με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να έχει παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του.

Η Καρμιώτισσα έγινε επικίνδυνη για λίγα λεπτά στο διάστημα 50’-55’ με μια πολύ καλή φάση για την ισοφάριση. Ο Ντούμπια έκανε το μακρινό σουτ, έσωσε ο Λεόυβενμπουργκ, ο Λουκίλι απείλησε ξανά από κοντά και έσωσε και πάλι ο κίπερ του Απόλλωνα.

Ακολούθως ο Απόλλωνας πίεσε και πάλι αλλά δεν ήταν ουσιαστικός σε αρκετές περιπτώσεις, έτσι δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του. Πολλές φορές οι επιθετικοί των «γαλάζιων» δεν τελείωναν όπως έπρεπε τις φάσεις που έβρισκαν και έτσι η ομάδα της Λεμεσού… αγχώθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η Καρμιώτισσα είχε ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπέν Σαλάμ να αστοχεί στο 88’, όμως η πιο κραυγαλέα φάση για την ομάδα των Πολεμιδιών ήταν στις καθυστερήσεις. Ο Ματθαίου έκανε το σουτ από κοντά μετά από γύρισμα του Κοβάσεβιτς, με τον Λέουβενμπεργκ να σταματά εντυπωσιακά.

Το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος, με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς και τον Απόλλωνα να παίρνουν τη πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα εδώ.

Εντεκάδες:

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάτσιε, Κολ.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Σκέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Ντιγκινί, Αμτουραχίμι, Χουσείν, Ψύχας, Παναγιώτου, Ρόμπινσον.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια. Φουρ, Λουκίλι, Παντελή, Τσουκαλάς, Ρόσι, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Σουκ

Στον πάγκο:Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Μουκτάρης, Άντρις, Μιχαήλ, Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου

Σκόρερ: 12' Βαλμπουενά/-

Κάρτες: 76' Βαλμπουενά, 87' Τεκιέ/19' Νιούπορτ, 35' Ρόσι, 76' Κοβάσεβιτς

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης