Στους «8» οι μεν… για μπάνια οι δε

Μάρκες και Βαλμπουενά έστειλαν τον Απόλλωνα στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ

Τεράστια νίκη και πρόκριση στους «8» για τον Απόλλωνα που επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ. Με πρωταγωνιστές τους Βαλμπουενά που άνοιξε το σκορ του αγώνα και με τον Μάρκες που σκόραρε δις οι «γαλάζιοι» ήταν οι νικητές στο ντέρμπι.

Α' Μέρος

Αρκετό πάθος απο τα πρώτα λεπτά του αγώνα έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων όπως ήταν αναμενόμενο λόγω της κρισιμότητας του αγώνα.

Παρ'όλα αυτά κυριάρχησε η νευρικότητα, το άγχος κυριάρχησαν με αποτέλεσμα τα πολλά λάθη απο τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα και της ΑΕΛ.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι έγινε για την ΑΕΛ στο 29ο λεπτό μετά απο σέντρα του Μακρή στον Κα που κατέβασε τη μπάλα και έκανε το σουτ αλλά ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες μετά απο εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και τον Μάρκες να κάνει τη προβολή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απο την εστία του Ανέστη.

Παρ'όλα αυτά οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στον αγώνα στο 41ο λεπτό. Μετά απο λάθος των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ ο Χάμπος πήρε τη μπάλα και με ωραία κάθετη βρήκε τον Βαλμπουενά που βρέθηκε απέναντι απο τον Ανέστη και με ψύχραιμο πλασέ έβαλε τη ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Απόλλωνα να προηγείται στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο της ΑΕΛ με 1-0.

Β' Μέρος

Η ΑΕΛ μπήκε αρκετά δύνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να επιτεθεί και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη ο Απόλλωνας προσπάθησε μέσω κατοχής προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του προβάδισμα και έψαξε και αυτός ένα δέυτερο γκολ για να αυξήσει τις πιθανότητες πρόκρισης.

Η ΑΕΛ στο 73ο λεπτό λίγο έλειψε να ισοφαρίσει μετά απο ασυνεννοησία του Λέουβενμπεργκ με τον Νταρίκουα αλλά ο Εκπολό έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 84ο λεπτό σε μια ανυποψίαστη φάση ο Φιλιώτης κέρδισε πέναλτι μετά απο μαρκάρισμα που του έκανε ο Τζιάλμα. Η φάση ελέγχθηκε απο το VAR και ο Μάρκες ανέλαβε τη εκτέλεση και έγραψε το 2-0 για τον Απόλλωνα.

Μετά απο ένα λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε και αυτή πέναλτι μετά απο χέρι του Μαλεκκίδη στην περιοχή της ομάδας του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίντσεφ ο οποίος ήταν εύστοχος βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Παρ'όλα αυτά ο Απόλλωνας «καθάρισε» το παιχνίδι στο 95ο λεπτό με τον Μάρκες πάλι που κατάφερε να μπει στην περιοχή και με πλασέ να νικάει τον Ανέστη γράφοντας το 3-1.

Έτσι λοιπόν ο Απόλλωνας πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά εκεί που θα βρει την ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

Απόλλων(Μάτσιν):  Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σάντος (76′ Σάντος), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (76′ Φιλιώτης), Χάμπος (54′ Κολ), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε (76′ Πέρετζ), Μάρκες

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Φιλιώτης, Κολ

ΑΕΛ(Γαρπόζης): Ανέστης, Μεντόγεβιτς (18′ Σέρνιτς), Παπαφώτης, Μεντόσα (84′ Μπεραχίνο), Φιλίποβιτς, Τσούκα , Μίντσεφ, Ντε Λούκας, Μακρής (65′ Μορέιρα), Τζάλμα, Κα (65′ Μόρσεϊ)

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Μόρσεϊ, Νοεφύτου, Γερολέμου, Ντέγοεστ

Σκόρερ:41′ Βαλμπουενά, 90′ Μάρκες (π.), 90+5′ Μάρκες/90+4′ Μίντσεφ (π.)

Κίτρινες:62΄ Αρτεάν,70'Σάντος,80'Βαλμπουενά / 8΄ Τσούκα, 11΄ Φιλίποβιτς, 32΄ Ντε Λούκας