Την τιμώρησε… ο «θεός» Απόλλωνας

Με γκολάρα του Χάμπου, η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε 1-0 την ΑΕΚ και συνεχίζει να ελπίζει για έξοδο στην Ευρώπη

Κι όμως ειν’ ακόμα εδώ! Ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0 χάρη σε μια «ζωγραφιά» του Χάμπου και παραμένει ζωντανός στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που βρήκαν. Με τη σημερινή του νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 56 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ παρέμεινε στους 61.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός από τα πρώτα λεπτά. Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν επιθετικά με στόχο να βρουν νωρίς ένα γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11’ και ήταν για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας έπιασε ένα δυνατό, συρτό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Πίριτς έπεσε και μπλόκαρε σταθερά. Ο Κύπριος φορ απείλησε και στο 17’ με πλασέ μέσα στην περιοχή μετά από παράλληλο γύρισμα του Βα ωστόσο δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στη συνέχεια και έφτιαξε δύο ευκαιρίες σε ένα λεπτό. Αρχικά ο Λόπες έπιασε ένα μακρινό σουτ στο 19’ όμως ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και μάζεψε εύκολα. Στο 20’ ήταν σειρά του Γκιούρτσο ο οποίος σύγκλινε από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Σέρβος κίπερ έδειξε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και έλεγχαν το παιχνίδι. Στο 34’ ο Γκαρθία πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Οι «κυανόλευκοι» δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να φτιάξουν κάποια καλή φάση. Παρ’ όλα αυτά, έφτασαν μια ανάσα από το γκολ μέσω μιας στημένης φάσης στο 39’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα, ο Πεϊμπέρνς γύρισε στον Βα και αυτός από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα… στον ουρανό.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 41’ με ένα σουτ του Τόμοβιτς μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά ο Σέρβος στόπερ δεν βρήκε στόχο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα στην επανάληψη. Ο Χάμπος Κυριάκου έπιασε ένα δυνατό σουτ από αρκετά μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Πίριτς στο 49’.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των «κυανόλευκων».

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Απόλλωνας οπισθοχώρησε για να διαφυλάξει το υπέρ του προβάδισμα και έδωσε χώρο στους «κιτρινοπράσινους» οι οποίοι κατέγραψαν την πρώτη τους φάση στην επανάληψη στο 71’. Ο Μιλίτσεβιτς έκανε τη σέντρα και ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά η οποία ωστόσο ήταν πολύ άστοχη.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι κρατούσαν σχετικά άνετα το προβάδισμα τους καθώς η ΑΕΚ δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Στο 87’ ο Σέρβος κίπερ είπε «όχι» σε κοντινή κεφαλιά του Τρισκόφσκι και διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Στην επόμενο φάση ο Πίττας έχασε μεγάλη φάση να τελειώσει το ματς καθώς με ωραίο πλασέ από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 56 βαθμούς και παραμένει ζωντανός στη μάχη για εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η ΑΕΚ παρέμεινε στους 61 βαθμούς και καλείται να βγάλει αντίδραση στα επόμενα ντέρμπι που αποκτούν χαρακτήρα «τελικού».

Απόλλων (Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πειμπέρνς, Πίττας (90' Σπόλιαριτς), Ρομπέρζ, Βα, Χάμπος (78' Μαυρίας), Φιλιώτης, Ντόνιο (66' Σαχάρ), Ουάρντα, Κολ

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Ροσάλες (84' Μάμας), Λέδες (84' Γιάκολις), Πονς, Φαράζ (64' Ναούμ), Γκιούρτσο (75' Γκρόμοφ), Τρισκόφσκι, Λόπες (75' Νίκολιτς)

Σκόρερ: 49' Χάμπος / -

Κίτρινες κάρτες: 79' Σαχάρ / 70' Λέδες, 90+4' Μάμας

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Vitor Jorge Fernandes Ferreira

VAR: Miguel Hugo Filipe De Campos