Το πρώτο βάφτηκε κυανόλευκο… με δυο «ζωγραφιές»

Νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού αναδείχθηκε ο Απόλλωνας που κέρδισε την ΑΕΛ με 2-0

Το πρώτο λεμεσιανό ντέρμπι πήρε ο Απόλλωνας που νίκησε την ΑΕΛ με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς σημειώσαν οι Γιούρσεβιτς και Μάρκες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας έδειξε περισσότερο συγκεντρωμένος καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας.

Α Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Παρ'όλα αυτά ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος ήταν αργός με αποτέλεσμα να μην σημειωθούν αρκετές φάσεις.

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα έγινε στο 13ο λεπτό όταν μετά απο στημένη φάση ο Πέιμπερνς πήρε τη κεφαλιά και προ γραμμής ο Τζάλμα έδιωξε σώζοντας την ομάδα του.

Η ΑΕΛ σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα και έτσι δεν κατάφερε να απειλήσει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Λέουβενμπεγκ.

Στο 41ο λεπτό ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει και πάλι αλλά το σουτ του Κοστάκε κτύπησε πάνω στα σώματα.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 σε ένα αρκετά «φτωχό» παιχνίδι απο πλευράς ευκαιριών.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο. Στο 50ο λεπτό η ΑΕΛ έκανε την πρώτη της τελική στο παιχνίδι με τον Αντρέου να κάνει το διαγώνιο σουτ και να απεκρούει ο Λέουβενμπεγκ.

Ο Απόλλωνας στην συνέχεια της φάσης βγήκε στην αντεπίθεση με τον Αμνττουραχίμι να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Μούριελ.

Στο 54ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαφώτη να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Λέουβενμπεγκ απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας στο 63ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ του ντέρμπι. Ο Νταρίκουα απο δεξιά έκανε τη σέντρα ο Γιούρτσεβιτς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μούριελ και έγραψε το 1-0.

Το γκολ έδωσε αρκετή ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Μιλόγεβιτς που κατάφεραν δέκα λεπτά αργότερα να σημειώσουν και δεύτερο γκολ. Ο Μάρκες που πέρασε μέσα στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή έφυγε πίσω απο την άμυνα της ΑΕΛ και «κρέμασε» τον Μούριελ γράφοντας το 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» λίγο έλειψε να σημειώσουν και τρίτο γκολ με τον Αμντουραχίμι αλλά το σουτ του κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Απόλλων(Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεγκ, Νταρίκουα, Πιμπέρνς, Εκπολό, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Κολ, Τέκιε, Κοστάκε, Αμπτουραχίμι, Κρμέντσικ

ΑΕΛ(Χαραλάμπους): Μούριελ, Τσούκα, Μεντόγεβιτς, Ντέγοεστ, Τζάλμα,Μαρς, Παπαφώτης, Σρνιτς, Ανδρέου, Μορσάι, Χέντι

Σκόρερ: 63' Γιουρσεβιτς , 73' Μάρκες /-

Κίτρινες: -/ Μεντόσα, Τσούκα