Τον τελευταίο λόγο... ο «χρυσός» Πέρετζ!

Με γκολ του Ισραηλινού στο φινάλε (4-3) ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Καρμιώτισσας

Αγχώθηκε αλλά χαμογέλασε στο τελευταίο της χρονιάς ο Απόλλωνας!

Οι «γαλάζιοι» σε ένα... επεισοδιακό παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με 4-3.

Το σύνολο του Τσολάκη προηγήθηκε μόλις στο 3ο  λεπτό με γκολ του Αμπντουραχίμι, ενώ στο 37ο λεπτό ο Μάρκες βρήκε δίχτυα μετά από δύο μήνες και διαμόρφωσε το 2-0.

Ωστόσο η ομάδα των Πολεμιδιών απάντησε άμεσα με τον Ντουμπιά και έτσι διαμόρφωσε το 2-1 του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λεμεσού έδειχνε ότι θα έφευγε με το τρίποντο, αφού ο Μαλεκκίδης έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 74ο λεπτό, όμως και πάλι η Καρμιώτισσα αντέδρασε και με τέρματα των Ντούμπια (84’) και Ρόσι (87’) έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Απόλλωνας που με τον Πέρετζ σκόραρε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και κατάφερε να πάρει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ από τα... αποδυτήρια, αφού μόλις στο 3ο λεπτό Μπεσάρτ Αμπντουραχίμι άνοιξε το σκορ. Μετά από λάθος στην άμυνα, ο Σαγκάλ έδωσε στον άλλοτε διεθνή Σκοπιανό επιθετικό με το κεφάλι, με τον Μπεσάρτ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με πλασέ εντός περιοχής κι ενώ ο Ανέστη ήταν νικημένος.

Οι «γαλάζιοι» πήραν ψυχολογία από το γρήγορο γκολ και ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Καρμιώτισσα να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να αντιδράσει.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι μετά το πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Μετά το πρώτο 20λεπτό ο Απόλλωνας πήρε ξανά τα ηνία και έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα του.Μετά από ωραία προσποίηση και φαλτσαριστό σουτ από τον Βαλμπουενά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάρκες απείλησε την εστία της ομάδας των Πολεμιδιών.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα χάθηκε στο 28ο λεπτό. Ο Ρόσι έδωσε στον Φουρ που πάτησε περιοχή και έκανε το τελείωμα, έστειλε όμως τη μπάλα έξω.

Ακολούθως ο Απόλλωνας ανανέωνε επιθέσεις με στόχο το δεύτερο τέρμα, κάτι που ήρθε στο 37ο λεπτό. Ο Μάρκες σκόραρε με ωραίο σουτ εντός περιοχήςαπό πάσα του Σαγκάλ (δεύτερη αστο ματς) και βρήκε δίκτυα στο πρωτάθλημα μετά από δυο μήνες.

Άμεση ήταν ωστόσο η απάντηση της Καρμιώτισσας που μείωσε σε 2-1 στο 39' με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Ντούμπια εκτός περιοχής.

Μάλιστα η Καρμιώτισσα λίνο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον  Λέουβενμπεργκ να σώζει με εκπληκτική απόκρουση μετά από μακρινό σουτ του Νεοφύτου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ των «γαλάζιων».

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με μεγάλη ευκαιρία της Καρμιώτισσας για την ισοφάριση.

Ο Νεοφύτου έδωσε στον Κατσαντώνη που τελείωσε με τη μια και ο Λέουβενμπεργκ έσωσε.

Ο Απόλλωνας απάντησε με κεφαλιά του Μαλεκκίδη στο 47’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ωστόσο έσωσε ο Ανέστης.

Για αρκετό χρονικό διάστημα δεν είχαμε φάσεις, μέχρι το 74ο λεπτό όταν ο Μαλεκκίδης βρήκε δίχτυαγια το 1-3. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Κύπριος μπακ βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή και με δυνατό πλασέ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Καρμιώτισσα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 84' μείωσε με πέναλτι του Ντούμπια μετά από παράβαση του Φιλιώτη στον Λουκίλι. Στο 87ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ρόσι, που σκόραρε μετά από γύρισμα του Κατσαντώνη.

Μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει η ολική ανατροπή, με τον Ρόσι να φεύγει μόνος και τον Λεόυβενμπεργκ να σώζει στο 90+5' και ακριβώς στην επόμενη φάση ο Απόλλωνας να παίρνει τη νίκη.

Έγινε το μακρινό γέμισμα με τον Κρμέντσικ να κατεβάζει στην περιοχή και να γυρίζει στον Πέρετζ που με κοντινό πλασέ έδωσε τη νίκη στον Απόλλωνα με 4-3 στο 90+6'.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου, Σουκ.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Μπεσάρτ, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κοστάκε, Βάργκα.

Σκόρερ: 39', 84' Ντούμπια, 87' Ρόσι/3' Αμπντουραχίμι, 37' Μάρκες, 73' Μαλεκκίδης

Κίτρινες: 53' Τσουκαλάς, 69' Κατσαντώνης/26' Νταρίκουα, 54' Αμπντουραχίμι, 90+6' Πέρετζ