Χαλάστρα… Γκεριέρ

Άλλαξε την απόφαση του μέσω VAR ο Αργυρού και ο Αϊτινός εκτέλεσε τον Γιοβάνοβιτς από την άσπρη βούλα

Ισόπαλοι 1-1 εξήλθαν Ολυμπιακός και Απόλλωνας, σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πίττα στο 82’, ωστόσο ο Γκεριέρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες από πλευράς «κυανολεύκων» στο πρώτο μέρος, με τον Μολ να κατεβάζει τα ρολά πραγματοποιώντας καθοριστικές αποκρούσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να απαντήσουν.

Στη τρίτη θέση με 15 βαθμούς βρίσκεται ο Απόλλωνας, ενώ ο Ολυμπιακός μετρά πλέον πέντε βαθμούς και είναι στη 13η θέση.

Μια ομάδα υπήρχε στο πρώτο μέρος και αυτή ήταν ο Απόλλωνας, που άσκησε ασφυκτική πίεση στον Ολυμπιακό, ο οποίος είδε τον τερματοφύλακα του να πραγματοποιεί πέντε καθοριστικές επεμβάσεις και να κρατάει την εστία του απαραβίαστη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 4’, όταν ο Νταμπό σούταρε εντός περιοχής, «αναγκάζοντας» τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια της φάσης, ο Καμπράλ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω.

Η επόμενη τελική του αγώνα καταγράφηκε στο 18, όταν μετά από σέντρα του Καμπράλ στην περιοχή ο Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ελβετός πορτιέρο μπλόκαρε με ευκολία. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, ο Ντιγκινί με τακουνάκι έδωσε στην μπάλα πορεία προς τα δίκτυα, ωστόσο ο 31χρονος κίπερ φώναξε εκ νέου παρών!

Οι παίκτες του Νταβίντ Καταλά δεν κατέβασαν ταχύτητα και στο 28’ ο Ντιγκινί είδε τον Μολ να αποκρούει ενστικτωδώς την προβολή που πραγματοποίησε.

Το αποκορύφωμα ήταν η φάση του 36’, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά, ο τερματοφύλακας των «μαυροπρασίνων» απόκρουσε στη δυνατή κεφαλιά του Ντιγκινί (σέντρα του Νταμπό), ενώ στη συνέχεια της φάσης, κι από πολύ κοντά, είπε «όχι» στο σουτ του Αρτυματά! Σημειώνεται ότι και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

Τελευταία αξιόλογη στιγμή το σουτ του Σαχάρ στο 37’. Ο Ισραηλινός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό και πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Παρότι ο Ολυμπιακός δεν πραγματοποίησε καμία τελική στο στόχο, έναντι δέκα (έξι στο στόχο) από πλευράς Απόλλωνα, ο Μολ πρωταγωνίστησε ούτως ώστε το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Ολυμπιακός, που κέρδισε κάποια μέτρα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τελική, με τον Χέντρικς να σουτάρει... η μπάλα να βρίσκει στον Αρτυματά και να περνά λίγο πάνω απ’ την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα καταγράφηκε στο 65’, όταν ο Ρέθιο επιχείρησε έναν κεραυνό μερικά μέτρα εκτός περιοχής. Ωστόσο ο Μολ πραγματοποίησε άλλη μια φοβερή επέμβαση.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν δυσκολία στη δημιουργία φάσεων, την ίδια ώρα που η ομάδα του Τακτακαλά έδινε έμφαση στο να μην δεχθεί γκολ.

Εν τέλει, οι παίκτες του Καταλά βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Πίττα. Έπειτα από σέντρα του Ογκεντά ο Κύπριος φορ με κεφαλιά εντός περιοχής άνοιξε το σκορ.

Παρά ταύτα, το εν λόγω προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ, αφού μετά από παρέμβαση του VAR ο κ. Αργυρού έδειξε την άσπρη βούλα στο 92’ για χέρι του Χάμπου εντός της περιοχής. Ο Γκεριέρ δεν αστόχησε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Έσελινγκ, Γκεριέρ, Καρτασιάν, Νάνι, Δόσης (45' Μάρκοβιτς), Ευτυχίδης (70' Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (87' Κα), Σάλι (78' Ντεσιρέ), Χέντρικς (70' Κορομά).

Aπόλλων: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Βουκάσιν, Αρτυματάς, Χαμάς, Ρέθιο (70' Ογκεντά), Σαχάρ (57' Πίττας), Ζράντι (84' Χάμπος), Βα, Ντιγκινί (70' Κολ), Νταμπό (57' Ίλιεφ).

Σκόρερ: 94' Γκεριέρ / 82' Πίττας.

Κίτρινες: 22' Καρτασιάν, 49' Γκεριέρ, 52' Μάρκοβιτς, 76' Σάλι, 88' Κορομά, 91' Ντεσιρέ / 30' Καμπράλ, 67' Ρέθιο.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής:  Αργυρού Μ. Ανδρέας.