«Χαστούκι» σε Ολυμπιακό και πάει Ισραήλ ο Απόλλωνας!

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 4-0 από την Μακάμπι μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μια ντροπιαστική ήττα μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 0-4 από την Μακάμπι Χάιφα και έμεινε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ. Σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» αποκλείστηκαν με συνολικό σκορ 5-1. Συνεπώς, η ομάδα από το Ισραήλ θα είναι η αντίπαλος του Απόλλωνα στον 3ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο Ισραήλ και ο επαναληπτικός στις 9/8 στο ΓΣΠ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Μακάμπι και τον χειρότερο για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το παιχνίδι. Σε μια ανύποπτη φάση και ουσιαστικά μακριά από την μπάλα, οι Ισραηλινοί κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή και με δυνατή εκτέλεση ο Τσέρι πήρε… μέσα και τα χέρια του Βατσλίκ για το 1-0 στο 5’. Το γκολ αυτό σάστισε τους «ερυθρόλευκους» που στα… καπάκια είδαν τον Μοχάμεντ να απειλεί την εστία τους. Οι παίκτες του Μαρτίνς έπεσαν στο τρυπάκι των φιλοξενούμενων που ήταν φανερό πως ήθελαν να τους εκνευρίσουν, κάτι που κατάφεραν με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χάσει το πρώτο 25λεπτο.

Βέβαια σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν δις: Πρώτα στο 12’ η κεφαλιά του Μασούρα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πλάνιτς, αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ, ενώ στο 25’ ο Μπουχαλάκης σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, σωστά, για κοντρόλ με το χέρι πριν εκτελέσει.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και κέρδισε αρκετές στατικές φάσεις, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ (0-1). Στην ανάπαυλα, ο Μαρτίνς άλλαξε τον Μπουχαλάκη με τον Καρβάλιο, χρησιμοποιώντας κλασικό δεκάρι στο ματς.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε ιδιαίτερα πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Ίσως ήταν και χειρότερη από το πρώτο μέρος, απογοητεύοντας τον κόσμο της. Ο Πιερό στο 55’ χτύπησε το καμπανάκι αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν το άκουσαν, ο Τικίνιο δεν κατάφερε από τη μικρή περιοχή να σκοράρει στο 60’ και στη συνέχεια ήρθε η καθίζηση! Διότι στο 61’ o Aζίζα με φοβερή συστημένη σέντρα μοίρασε το 2-0 που πέτυχε ο Πιερό με το κεφάλι και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής σε μια φάση καρμπόν από την άλλη πλευρά, σκόραρε με τον ίδιο τρόπο για το 3-0!

Ο Ολυμπιακός είχε παγώσει, ο κόσμος του το ίδιο και άπαντες έδειχναν αποσβολωμένοι και εμφανώς απογοητευμένοι! Όσο και να το ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν και δεν είχαν καν την ψυχολογία για να αντιδράσουν, έστω να κυνηγήσουν ένα γκολ. Μάλιστα, οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που έδειχναν πιο επικίνδυνοι και πιο κοντά στο γκολ, κάτι που επιβεβαιώθηκε λιγο πριν το φινάλε με τον Φανί να διαμορφώνει το τελικό σκορ σε ένα τρομερά άσχημο βράδυ για τους Πειραιώτες.