Άρης: Η περηφάνια... μεγαλύτερη απ' την απογοήτευση

Κοίταξε στα μάτια τη Μπέτις και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες

Δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις ο Άρης που ηττήθηκε με 1-0 μέσα στο «Άλφαμεγα» και υποχώρησε στην τελευταία θέση του ομίλου. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κοίταξε στα μάτια τους Ισπανούς και θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει βαθμολογικό κέρδος.

Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σπιλέφσκι είχε την υπέροχη και θα μπορούσε είτε με τον Μπαμπίκα είτε με τον Γκομίς, να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Παρόλα αυτά, λίγο η τύχη, η έλλειψη συγκέντρωσης και λίγο οι συγκυρίες, δεν επέτρεψαν στον Άρη να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν αυτοί προβάδισμα. Εντούτοις, η καλή αμυντική λειτουργία του Άρη δεν επέτρεψε στην ομάδα του Πελεγκρίνι να βρει αυτό που έψαχνε απ’ την αρχή του β’ ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, το δίλεπτο 74’-75’ καθόρισε την τύχη της αναμέτρησης. Αρχικά ο Μαγιαμπέλα σε μια ξεκάθαρη φάση για να ανοίξει το σκορ για την Λεμεσιανή ομάδα σημάδεψε τη δεξιά δοκό του Σίλβα, και στην αμέσως επόμενη φάση οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα με τον Πέρεθ… για το τελικό 0-1.

Η ήττα μπορεί να αφήνει πικρή γεύση, ωστόσο η παρουσία της ομάδας του Σπιλέφσκι μόνο περηφάνια μπορεί να αφήσει για τον σύλλογο της Λεμεσού που φέτος έκανε τα πρώτα του ευρωπαϊκά «βήματα».

Κοίταξε στα «μάτια» μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια βρίσκεται στα ψηλά στρώματα του ισπανικού πρωταθλήματος και απέδειξε πως δεν φοβάται… κανέναν.

Συνεπώς, μόνο ένα καλό μάθημα μπορεί να αποδειχθεί η χθεσινή ήττα και αυτό που οφείλει να κάνει ο Άρης είναι να κτίσει πάνω στην χθεσινή εμφάνιση για να διεκδικήσει την πρόκριση, στο κόλπο της οποίας παραμένει… «ζωντανός».