Διπλό… κι έφυγε για ντέρμπι κορυφής ο Άρης

Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 και συνέχισε το κυνήγι της πρώτης θέσης

Σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Άρη που επέστρεψε στις νίκες . Η «Ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 στο «Αμμόχωστος» και έφτασε στους 25 βαθμούς, τέσσερις μακριά απο την πρωτοπόρο Πάφο. Η Νέα Σαλαμίνα  γνώρισε νέα ήττα και έπεσε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

A μέρος
Tο παιχνίδι άρχισε με την ομάδα του Άρη απο τα πρώτα λεπτά να πιέζει τη Νέα Σαλαμίνα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» ευτύχησε να σκοράρει πολύ νωρίς στο 3ο λεπτό με τον Μπράουν να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ. Ο ποδοσφαιριστής του Άρη αρκετά μακριά απο την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας σούταρε με το δεξί του με τη μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίκτυα με τον Μελισσά να μην μπορεί να καταφέρνει να αποκρούσει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γρήγορο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Άρη Λεμεσού. Η Νέα Σαλαμίνα άφησε αρκετούς ανοικτούς χώρους πίσω με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να προσπαθούν με την ταχύτητα τους να επιτεθούν αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια αξιόλογη φάση. Η επόμενη σημαντική φάση του παιχνιδιού έγινε στο 33ο λεπτό ήταν με τον Μπαμπίκα να φεύγει γρήγορα πίσω απο την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας αλλά ο Οφόρι πρόλαβε και τον έκοψε πριν να σουτάρει ο επιθετικός του Άρη. Δύο λεπτά μετά η ομάδα του Άρη κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο και εκτελεστής ήταν ο Σπόλιαριτς ο οποίος σημειώσε και αυτός με τη σειρά του ένα πανέμορφο γκολ. Ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να αποκρούσει τη μπάλα. Το σκορ παρέμεινε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β' Μέρος

Ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Μαργκάσα και Κλίμοβιτς στη θέση του Μιγκελίτο και Φελίπε με σκοπό να φρεσκαριστεί η ομάδα . Όσο περνούσε ο χρόνος οι «ερυθρόλευκοι» γινόταν και όλο πιο απειλητικοί και κατάφεραν στο 65ο λεπτό να μειώσουν στο σκορ με κεφαλιά του Ντιακίτε μετά απο εκτέλεση φάουλ. Το μομέντουμ ήταν υπέρ των γηπεδούχων αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Σωφρονίου. Απο την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν με γρήγορες αντεπιθέσεις την Νέα Σαλαμίνα. Το παιχνίδι πήρε μια άγρια μορφή με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες αλλά χωρίς να σημειώνεται κάποια αξιόλογη φάση. Η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να σημειώσει τρίτο γκολ και να βάλει προώρο τέλος σε όποια ελπίδα της Νέας Σαλαμίνας μετά το αυτογκόλ του Άδωνη στο 84ο λεπτό του αγώνα. Μετά απο γύρισμα του Πηλέα ο Άδωνη στη προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά και έτσι η ομάδα του Άρη Λεμεσού πηγαίνει στο ντέρμπι κορυφής με την Πάφο με ανεβασμένη ψυχολογία.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Σταλόνε, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε.

Άρης Λεμεσου΄΄ (Σπιλέφσκι):  Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Μποακί, Μόργκαν, Σπόλιαριτς, Γκομίς, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ζόκε, Ντζαβέ, Μπαμπίκα.

Σκόρερ: 65'Ντιαγκιτέ / 3' Μπράουν,35' Σπόλιαριτς, 84 'Αδωνη (Αυτογκόλ).

Kίτρινες κάρτες: Σεργίου / Μεντιούπ, Ντζαβέ , Μπρόρσον, Γιαγκό .

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.

VAR: Αντωνίου Μάριος.