Ιστορία με Σκωτσέζικο ντους... ο Άρης!

Εντός έδρας ντεμπούτο στους ομίλους με νίκη (2-1) κόντρα στη Ρέιντζερς για τον Άρη!

Πρώτο ιστορικό παιχνίδι ομίλων στο «Αλφαμέγα» και... πρώτη νίκη!

Ο Άρης κέρδισε με 2-1 την Ρέιντζερς για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, μπαίνοντας πλέον ξεκάθαρο στο κόλπο της πρόκρισης. Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κατάφερε να πάρει τους πρώτους της βαθμούς σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Άρης κέρδισε με 2-1 την Ρέιντζερς για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, μπαίνοντας πλέον ξεκάθαρο στο κόλπο της πρόκρισης. Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και κατάφερε να πάρει τους πρώτους της βαθμούς σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. ο Μουσούντα μόλις στο 9ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπένκτσον έγραψε το 1-0. Ο Σουηδός μοίρασε άλλη μια ασίστ στον Μπαμπίκα στο 59’, ενώ οι Σκωτσέζοι μείωσαν με τον Σιμά στο 70’.

Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε καλή παρουσία και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του, ενώ στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν εξαιρετικό. Έτσι ήρθε η πρώτη ιστορική νίκη σε όμιλο.

A' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Άρης μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι, δεν φοβήθηκε τον αντίπαλο και προσπαθούσε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις. Η Ρέιντζερς στα πρώτα λεπτά δοκίμασε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία προειδοποίησε για το ότι δεν θα ήταν κομπάρσος στο παιχνίδι, με ένα διαγώνιο σουτ του Μαγιαμπέλα στο 8ο λεπ΄το που έσωσε ο Μπάτλαντ. Ένα λεπτό αργότερα (9’) ο Μουσούντα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ απέναντι στην ιστορική ομάδα της Σκωτίας. Ο Μπένγκτσον έκανε τη σέντρα μετά από κομπίνα στο κόρνερ και ο κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ακολούθησαν άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες για τον Άρη πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο, με Μαγιαμπέλα και Μπένγκτσον ωστόσο να μη βρίσκουν στόχο.

Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι τα πήγε εξαιρετικά και αμυντικά, αφού δεν άφηνε την ομάδα της Γλασκώβης να απειλήσει. Η Ρέιντζερς βρήκε δίχτυα στο 23ο λεπτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του προβάδισμα.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης έβαλε και την σκοπιμότητα στο παιχνίδι του, με αρκετούς ποδοσφαιριστές πίσω από τη μεσαία γραμμή.Η Ελαφρά Ταξιαρχία επιχείρησε να απειλείσει με αντεπιθέσεις.

Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι κατάφερνε να απειλήσει στην κόντρα, αλλά τα τελείωματα των ποδοσφαιριστών ήταν άστοχα. Από την πλευρά της η Ρέιντζερς πίεζε, χωρίς όμως να γίνεται απειλητική πέραν από μια φάση του Σίμα (55’), στην οποία ο Βανά αντέδρασε εντυπωσιακά.

Λίγα λεπτά αργότερα σε άλλη μια εκπληκτική αντεπίθεση του Άρη έγινε το 2-0, με τον Μπαμπίκα να γράφει το 2-0 στο 59’. Ο Μπένγκτσον έκανε την κούρσα από αριστερά και μοίρασε στον Μπαμπίκα ο οποίος βρήκε δίχτυα, με τον Σουηδό να πιστώνεται την δεύτερη του ασίστ στο παιχνίδι.

Στο 70ο λεπτό η Ρέιντζερς μείωσε με κεφαλιά του Σιμά, ωστόσο το παιχνίδι δεν άλλαξε εικόνα. Ο Άρης συνέχισε να απειλεί με αντεπιθέσεις, ενώ οι Σκωτσέζοι είχαν την ανούσια κατοχή της μπάλας.

Η ομάδα της Λεμεσού έχασε μάλιστα την ευκαιρία να σκοράρει και τρίτο γκολ μετά από μεγάλη φάση στο 74ο λεπτό με τον Κακόριν. Ο Μπαμπίκα έκανε το γύρισμα, ο Γκομίς έδωσε στον Ρώσο που από κοντά έκανε το σουτ έσωσε όμως ο Μπάτλαντ.

Το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος με τον Άρη να παίρνει μια ιστορική και σπουδαία νίκη.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπέγκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σόκε, Ουρόσεβιτς και Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μπράουν, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μόντνορ.

Ρέιντζερς: Μπάτλαντ, Ταβερνιέρ, Γκόλντσον, Ντέιβις, Μπάρισιτς, Ράσκιν, Λούντστραμ, Ράιτ, Λάμμερς, Ντέσερς, Σίμα.

Στον πάγκο: Μακόρι, Ράιτ, Σουτάρ, Σιφουέντες, Στέρλινγκ, Ρούφ, Κίνγκ, Ντέβιν, ΜακΚόσλαντ, Φρέιζερ, Λυάν, ΜακΚίνον.

Σκόρερ: 9' Μουσούντα, 59΄ Μπαμπίκα/70' Σιμά

Κίτρινες: 29' Μουσούντα, 52 ' Μποακί, 76' Γκομίς/50 Σιμά