«Πατατράκ» στο Μπακού

Αδίκησε τον εαυτό του και αποκλείστηκε ο Άρης

Οδυνηρή ήττα που βάζει τέλος στην ευρωπαϊκή του πορεία δέχθηκε ο Άρης ο οποίος ηττήθηκε με 3-0 από την Νέφτσι στο Μπακού. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι που θα μπορούσε να καθαρίσει την πρόκριση, υπέκυψε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στο Β’ μέρος και έτσι γνώρισε την ήττα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντονιόχ 38’, 51’, Έντι 57’ και Σαϊέφ 62’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Λεμεσιανή ομάδα που μπήκε στην αναμέτρηση έχοντας τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 10ο λεπτό για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το πλασέ και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μποντζ.

Το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στο 29’ με τον Μπένγκστον να κάνει το κοντινό πλασέ από το γύρισμα του Μαγιαμπέλα και τον Μπρίκιτς να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και πίεσαν την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και στην πρώτη ουσιαστικά καλή τους ευκαιρία άνοιξαν το σκορ στο 38’ με τον Ντονιόχ να φεύγει στην κόντρα, να περνάει τον Ντελμίρο και να πλασάρει τον Άλβες.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Κυπριακή ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ αλλά να έχει την πρόκριση στα χέρια της.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης με τον Άρη να βγαίνει μπροστά με στόχο να πετύχει ένα γκολ και την Νέφτσι να προσπαθεί να ελέγξει την κατοχή της μπάλας.

Στο 50’ η ομάδα της Λεμεσού απείλησε για πρώτη φορά στο Β’ μέρος με τον νεοεισελθόντα Μπαμπίκα να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τον Μπρίκιτς να αποκρούει.

Ακολούθως η Νέφτσι βγήκε μπροστά και διπλασίασε το προβάδισμα της στο 57’ με την κεφαλιά του Έντι μετά από κόρνερ να καταλήγει στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Άλβες.

Στο 62’ ο Γερμανός ρεφ έκλεισε τα μάτια σε καθαρό φάουλ του Μπράουν το οποίο εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια ο Σαϊέφ ο οποίος όντας μόνος έξω από την περιοχή έκανε το μακρινό πλασέ και έγραψε το 3-0.

Στο τελευταίο 20λεπτό οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ροκανίσουν συνεχώς τον χρόνο σπάζοντας την ροή του παιχνιδιού.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης έχασε κλασική ευκαιρία για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με τον Ντελμίρο να βάζει την προβολή από κοντινή απόσταση μέσα στη περιοχή και τον Μπρίκιτς να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» γνώρισε την ήττα με 3-0 από τους Αζέρους με την ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας να φθάνει στο τέλος της.

Νέφτσι (Ρέγκχεκαμπφ): Μπρίκιτς, Μποντζ, Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλάχιλ, Τζάμπερ, Μακχμούντοφ, Έντι (81' Γιουσίφλι), Λαουάλ, Ντονιόχ, Σαϊέφ (88' Γκουλούντοφ).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Γιαγκό, Μπράουν, Καζού, Σόκε, Σλόγκαρ (46' Μπαμπίκα), Μαγιαμπέλα, Μπένγκστον (67' Γιαμπλόνσκι), Γκομίς.

Σκόρερ: 38' Ντονιόχ, 57' Έντι, 62' Σαϊέφ / -

Κίτρινες: 25' Σαλάχιλ, 31' Στάνκοβιτς, 90' Λαουάλ / 5' Σόκε, 6' Μπρόρσον, 40' Μπράουν, 59' Ντελμίρο

Κόκκινες: - / 82' Μπράουν

Διαιτητής: Μπάστιαν Ντάνκερτ