Ρέιντζερς check… Ανόρθωση check!

Αφού έγραψε ιστορία την περασμένη Πέμπτη, ο Άρης κέρδισε και την «Κυρία» στην έδρα της με 3-2

Απέδρασε από το «Παπ» ο Άρης που επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2. Σ’ ένα παιχνίδι… ροντέο, η ομάδα της Λεμεσού πήρε ισχυρό προβάδισμα από το 11ο λεπτό, ωστόσο η «Κυρία» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσει. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σπιλέφσκι είχε άμεση απάντηση και έτσι έφθασε σε ένα υπέρ-πολύτιμο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γκομίς 8’, Μαγιαμπέλα 11’, Τσίκο 41’, Τζούλιου 64’ και Φερέρ (αυτ) 68’.

Α’ ημίχρονο

Με ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Αυτό ήρθε για τον Άρη στην πρώτη του ουσιαστική προσπάθεια προς τα αντίπαλα καρέ στο 8ο λεπτό. Ο Μιχαήλ έκανε ασταθείς απόκρουση στο σουτ του Μπαμπίκα επιτρέποντας στον Γκομίς να πάρει το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η «Κυρία» έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Φερέιρα βρήκε εξαιρετικά τον Καστέλ μέσα στη περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει σε πρώτο χρόνο του σουτ και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω

Τρία λεπτά μετά όμως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διπλασίασε το προβάδισμα της. Ο Κάργας έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης μη βρίσκονται την μπάλα όπως θα ήθελε και επέτρεψε στους γρήγορους επιθετικούς του Άρη να φύγουν στη κόντρα με τον Μαγιαμπέλα να βγαίνει απέναντι από τον Μιχαήλ και να πλασάρει εύστοχα.

Στη συνέχεια κόπασε ο ρυθμός της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 41’ με τον Τσίκο! Ο Χαραλάμπους με υπέροχη ενέργεια από τα δεξιά μπήκε μέσα στη περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Ανγκολέζο να σπρώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή για το 1-2.

Ο Άρης απείλησε εκ νέου στο 45’ χάνοντας τεράστια φάση για το 3-1. Ο Γκομίς έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Μαγιαμπέλα ο οποίος απέναντι από τον Μιχαήλ σημάδεψε το δοκάρι.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη η Βαρωσιώτικη ομάδα που βγήκε μπροστά και πίεσε τον Άρη με στόχο την ισοφάριση.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε καλή ευκαιρία στο 57’, με τον Κακόριν να παίρνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπαμπίκα και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

Στο 66ο λεπτό και στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, η Ανόρθωση έφερε στα ίσα το ματς με τον Τζούλιου που πέτυχε μάλιστα το πρώτο του επαγγελματικό γκολ! Ο νεαρός άσσος της Ανόρθωσης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, πέρασε τον Βανά και πλάσαρε εύστοχα για το 2-2.

Δύο λεπτά μετά όμως ο Άρης βρήκε άμεσα απάντηση! Ο Κακόριν μετά από στημένη φάση έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Φερέρ και να καταλήγει στα δίκτυα για το 3-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά το γκολ που δέχθηκαν ήταν με τον Κάργα στο 90+8’ ο οποίος έκανε το σουτ μετά από σέντρα του Ουαγκέ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι ο Άρης κατάφερε να φθάσει σε μια μεγάλη νίκη φθάνοντας τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωση (Γκάγιεγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ (27' Γκασάμα), Φερέιρα, Φερέρ, Χαραλάμπους (46' Τζούλιου), Ιωάννου, Τσίκο (79' Παρούτης).

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα (52' Μπρόρσον), Μποακί, Μπέγκτσον (46' Μοντνόρ), Γκομίς (46' Κακόριν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (62' Νίκολιτς), Σόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Σκόρερ: 41' Τσίκο, 64' Τζούλιου / 8' Γκομίς, 11' Μαγιαμπέλα, 67' Φερέρ (αυτ)

Κίτρινες: 18' Τσίκο, 43' Τεχέρα, 45+6' Κάργας / 18' Γκομίς, 45+3' Μαγιαμπέλα, 51' Μουσούντα, 53' Στρούσκι, 61' Μπρόρσον, 77' Σόκε

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Putros Santi Dhia Jirjis

VAR: Dionisi Federico