«Χρυσός» Γκομίς… στις καθυστερήσεις!

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γάλλου στο 95’ ο Άρης κέρδισε την Ένωση με 1-0

«Buzzer beater» απο τον Άρη απο το σημείο του πέναλντι και σημαντικό τρίποντο για την «ελαφρά ταξιαρχία» ενόψει συνέχειας. Αδικεί τον εαυτό της και πάλι η ΕΝΠ η οποία ήταν καλύτερη απο τον αντίπαλο της στο δεύτερο ημίχρονο αλλά για ακόμη ένα παιχνίδι δεν πήρε θετικό αποτέλεσμα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τον Άρη να προσπαθά απο τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό του. Παρ' ότι είχε την κυκλοφορία της μπάλας δεν απείλησε καθόλου με την άμυνα της ΕΝΠ να αντέχει. Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα έγινε στο 23ο λεπτό με τον Μπένγσκτον να νικάει τον Κόστιτς και να ανοίγει το σκορ αλλά μετά απο παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε γιατί υπήρχε χέρι του Μαγιαμπέλα πιο πριν.

Στο 32ο λεπτό μετά απο μπαλιά του Πηλέα και κεφαλιά του Κακόριν η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Κόστιτς. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαγιαμπέλα έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ έδιωξε σε κόρνερ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους «βυσσινί» να μπαίνουν αρκετά επιθετικά και στο 47ο λεπτό ο Κωνσταντίνου να πιάνει τη κεφαλιά απο πολύ κοντά αλλά ο Άλβες απέκρουσε εύκολα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί και στο 53ο λεπτό λίγο έλειψε ο Ρουσιάς να ανοίξει το σκορ αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη του είπε «όχι». Οι ποδοσφαιριστές του Άρη αρκετά επηρεασμένοι έκαναν αρκετά εύκολα λάθη με αποτέλεσμα τα συνεχόμενα λάθη.

Η πρώτη ουσιαστική φάση για την ομάδα του Σπιλέφσκι ήταν στο 68ο λεπτό μετά απο σουτ του Κοκόριν αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε εύκολα.

Ο τεχνικός του Άρη προχώρησε σε αλλαγές για να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή με τους Γκομίς και Μπαμπίκα να αντικαθιστούν τους Στεπίνσκι και Μαγιαμπέλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και προσπάθησαν να πάρουν το τρίποντο και πλησίασαν κοντά στο 82ο λεπτό με τον Μαγιαμπέλα αλλά το σουτ του κτύπησε στο δόκαρι.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε στην «λευκή» ισοπαλία ο Μπαμπίκα έφυγε στην πλάτη των αμυντικών της ΕΝΠ με τον Γεμρέμοβιτς να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δείχνει την «λευκή» βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομίς και νίκησε τον Κόστιτς παίρνοντας το τρίποντο.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι ο Άρης με buzzer beater παίρνοντας σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας, απο την άλλη οι «βυσσινί» αδίκησαν τον εαυτό τους και για ακόμη ένα άλλο παιχνίδι δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

H TAYTOTHTA TOY ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Κορσιά, Λουσέρο, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Ντιαβαρά, Ρουσιάς.

Αρης: Βανά Άλβες, Πηλέας, Γιαγκό, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπένγκτσον, Μπράουν, Στρούσκι, Μπαγιαμπέλα, Στεπίνσκι, Κακόριν

Σκόρερ: -/ 94 Γκομίς

Κίτρινες:Πολυκάρπου, Γεβρέμοβιτς, Ντα Σίλβα / Μπαγιαμπέλα, Πηλέας