Καλή χρονιά με «κουλουράκια»

Δόξα και ΑΕΛ πήραν από ένα βαθμό στο πρώτο τους ματς μέσα στο 2023

Στο πρώτο τους παιχνίδι στην νέα χρονιά Δόξα και ΑΕΛ μοιράστηκαν απο ένα βαθμό. Σε ένα παιχνίδι με δύο δοκάρια, ένα για την κάθε ομάδα η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με την Δόξα να μπαίνει πιο δυνατά και να ψάχνει το γρήγορο γκολ για να αιφνιδιάσει την ΑΕΛ. Λίγο έλειψε να τα καταφέρει καθώς στο 5ο λεπτό μετά απο λάθος του Μπολιβάρ με τον Μέσκα να κλέβει και να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μούριελ. Όσο ο χρόνος κυλούσε τόσο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ άρχιζαν να παίρνουν μέτρα και να ισορροπούν το παιχνίδι. Στο 17ο λεπτό απάντησε στο δοκάρι της Δόξας καθώς ο Σις έκανε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και επιχείρησε το πλασέ αλλά η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι. Ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχιζε να πέφτει και με τα πολλά ατομικά λάθη των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων δεν είχαμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στο ίδιο μοτίβο που τελειώσε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται . Η μεγάλη ευκαιρία ήταν και πάλι για την Δόξα μετά απο λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και τη μπάλα να φτάνει στον Σαντίκ με τον Φινλανδό να κάνει το σουτ αλλά να σώζει τη μπάλα προ γραμμής ο Μπιλοβάρ. Και πάλι ο ρυθμός έπεφτε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πλησιάσουν με αξιώσεις για να σημειώσουν κάποιο γκολ. Στο 69ο λεπτό ο Κέρλα πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε δίπλα απο το δοκάρι του Μούριελ. Χαρακτηριστικό του δευτέρου ημιχρόνου είναι ότι η ΑΕΛ δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 86ο λεπτό ο Σαντίκ σημείωσε γκολ με κεφαλιά αλλά ο επόπτης το ακύρωσε για οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να συμβιμβάζονται με την ισοπαλία και τον ένα βαθμό.

Δόξα (Μούζουρος): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Βαγέχο, Ασαμόα, Μέσκα, Μπένι, Σαντίκ

ΑΕΛ(Γιανέφσκι): Μούριελ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Παπαφώτης, Μακρής, Σις, Μπεραχίνο