Συμβιβασμός...

«Λευκή» ισοπαλία στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής

Στο 0-0 έμειναν ΕΝΠ και Δόξα στο Τάσος Μάρκου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Μέτριο γενικά το παιχνίδι, χωρίς πολλές κλασσικές ευκαιρίες, με την Δόξα να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και να φτάνει τους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ η Ένωση πάει στους 5.

Στο 6ο λεπτό είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα και ήταν για την Δόξα με τον Ολιβέιρα ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Πέτρου αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 25’ είδαμε την πρώτη φάση για τους γηπεδούχους με τον Ουντότζι ο οποίος έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από την σέντρα του Λουσέρο αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός.

Στο 30’ η Δόξα απείλησε με την κεφαλιά του Ολιβέιρα από την σέντρα του Μέσκα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές φάσεις με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 52’ ο Μπόλιεβιτς επιχείρησε πολύ καλό και δυνατό σουτ εκτός περιοχής, εξίσου καλή όμως ήταν και η απόκρουση του Πέτρου, στην πρώτη καλή φάση του δευτέρου 45λεπτου.

Στο 70ο λεπτό η Δόξα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Σαντίκ του οποίου η κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε μόλις έξω.

Στο 80’ η Ένωση σπατάλησε μια καλή στιγμή με τον Μπελόνε ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν έπιασε γεμάτα το σουτ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

ΕΝΠ: Πέτρου, Λουσέρο, Μπελόνε, Θεοδώρου (Βαν Άνχολτ 80'), Ουντόζι (Ντένιγκ 72'), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ, Τραϊτσέφσκι, Φιρμίνο, Μέσκα (Κάρλος 62'), Μιντίκκης