Βγήκε απ’ τη ζώνη υποβιβασμού… με δίμπαλο!

Σημαντική βαθμολογική ανάσα για τη Δόξα, που κέρδισε εντός έδρας την Καρμιώτισσα με 2-0

Σπουδαία νίκη για την Δόξα επί της Καρμιώτισσας στο «Γλαύκος Κληρίδης/Κατωκοπιά Επιστροφή» στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Με γκολ των Σαντίκ και Ασάντε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε σημαντικό τρίποντο και προσπέρασε την ΕΝΠ(έχει ένα ματς λιγότερο) και έφτασε τους 24 βαθμούς.

Α' Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τους ποδοσφαιριστές της Δόξας να μπαίνουν αρκετά δυνατά με στόχο να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ. Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε απο τον Ασαμόα αλλά ήταν άστοχο.

Στο 10ο λεπτό μετά απο παρέμβαση του VAR και έλεγχο απο τον διαιτητή δόθηκε πέναλτι για χέρι του Καστανάγια στην περιοχή της Καρμιώτισσας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ που ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς ευτύχησε να διπλασιάσει τα γκολ της στην επόμενη της φάση με τον Ασάντε να εκμεταλλευέται το λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας και να κάνει το σουτ γράφοντας το 2-0.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα κατάφερε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της Δόξας.
Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Αλουχί έκανε το σουτ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Σισκόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Έτσι το ημίχρονο τελειώσε με την Δόξα να προηγείται με 2-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε αρκετές αξιόλογες φάσεις καθώς η Δόξα προσπάθησε να διαχειριστεί το υπερ της προβάδισμα και το έπραξε σωστά.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνο έγινε στο 65ο λεπτό μετά απο σουτ του Ελ Αλουχί αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να πιέσει περισσότερο αλλά δεν κατάφερε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της Δόξας.

Έτσι η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 και ξεκόλλησε απο την επικίνδυνη ζώνη.

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπερνάντο, Κέρλα, Τρούγιτς, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Σαντίκ

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Μπεν Σαλάμ, Καστανιάγα, Γκράβενμπερχ, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Ντούρις

Σκόρερ: 12′ Σαντίκ, 15′ Ασάντε/

Κίτρινες:  Ασαμόα, Σαντίκ/Γκραντινάρου, Μαλόνε, Ντούρις, Χούμποτσαν