Βροντερό ό(Χ)ι από Λουίς Κάρλος!

Η Δόξα έσωσε την παρτίδα στο 95' απέναντι στον Ερμή

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά Δόξα και Ερμής έμειναν στο 1-1 στο Μακάρειο Στάδιο για την 1η αγωνιστική των πλέι-οφ του πρωταθλήματος Cyta. Ο Ερμής άνοιξε το σκορ στο 84' με τον Ρουσιά και πάνω που όλα έδειχναν πως θα έφευγε με το τρίποντο, ο Λουίς Κάρλος ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

Με πολύ μεγάλη ευκαιρία ξεκίνησε το ματς καθώς μόλις στο 4’ ο Ερμής είχε δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φόλπρεχτ.

Στο 11’ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά αλλά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, στην πρώτη καλή στιγμή της Δόξας.

Στο 26’ η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χριστοφή με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο φάουλ στον Ρουσιά.

Ένα πεντάλεπτο μετά, από την σέντρα του Γκάταριτς, ο Κοβάσεβιτς έπιασε αφύλακτος κεφαλιά στην μικρή περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα εκτός.

Χωρίς καλό ρυθμό κύλησε το δεύτερο μέρος με τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.

Στο 74' λεπτό ο Ερμής απείλησε με το γυριστό του Βάλπορτ μετά την κεφαλιά-πάσα του Ρουσιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 84’ ο Ερμής άνοιξε το σκορ. Από ασίστ του Φόλπρεχτ ο Ρουσιάς με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Σισκόφσκι για το 0-1.

Ωστόσο στο 95’ η Δόξα ισοφάρισε με τον Λουίς Κάρλος και έσωσε τον βαθμό στο τέλος.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Σαντίκ, Οικονομίδης, Μπιλάλ (Ζίλσον 46'), Χριστοφή, Ασαμόα (Ολιβέιρα 63'), Άδωνη, Μιντίκκης, Κίκας

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης (Δημητρίου 56'), Γαβριήλ, Ρουσιάς, Κορρέια, Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς (Μέιρα 67'), Βάλπορτ, Γκαταρίτς (Παπαθανασίου 77'), Χολτ, Σιντιμπέ

Σκόρερς: Κάρλος / Ρουσιάς

Κίτρινες Κάρτες:  Μπόλιεβιτς / Ρουσιάς, Κύπρου

Κόκκινες Κάρτες: Χριστοφή /-

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Δόξα: Τελευταία Ενημέρωση

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα στο Παραλίμνι, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες της για αποφυγή του υποβιβασμού