Δόξα-ΕΝΠ 1-3: Χόρεψε τανγκό στο Μακάρειο (vid)

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Γκουστάβο Σιλβέιρο στον πάγκο της Ένωσης

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Ένωση καθώς επικράτησε της Δόξας με 1-3 στο Μακάρειο Στάδιο για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Δύο γρήγορα γκολ του Θεοδώρου έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση, στην συνέχεια η Δόξα μείωσε με τον Κάρλος, αλλά του Κυριάκου σκότωσε κάθε ελπίδα για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την Ένωση καθώς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 5λεπτο του αγώνα σκόραρε δύο φορές. Συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό ο Αγκίρι πέρασε την κάθετη πάσα στον Θεοδώρου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Γκρεμσλ για το 0-1, ενώ στο 4’ ο Ριέρα έγινε αποδέκτης της μπάλα εντός περιοχής κράτησε και είδε την κίνηση του Θεοδώρου ο οποίος πλάσαρε ξανά εύστοχα για το 0-2!

Στο 37’ μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στον Κάρλος ο οποίος έκανε πολύ καλό σουτ και μείωσε σε 1-2 κι αφού ο ίδιος παίκτης απείλησε στιγμές νωρίτερα με σουτ εντός περιοχής αλλά είχε αποκρούσει σωτήρια ο Κλέιμαν.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Δόξα είχα δύο καλές στιγμές, στις οποίες έφτασε κοντά στο γκολ, πρώτα με το σουτ του Κάρλος, το οποίο αποκρούστηκε από τον Κλέιμαν και στην συνέχεια με τον Μπραμπίλια, του οποίου το σουτ πέρασε για λίγο εκτός.

Στο 56’ η Ένωση έφτασε κοντά στο γκολ με τον Θεοδώρου ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γκρεμσλ αλλά νικήθηκε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, από την εκτέλεση κόρνερ του Αγκίρι, ο Κυριάκου πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-3 για την Ένωση.

Στο 72’ η Ένωση έφτασε κοντά σε 4ο γκολ. Από την σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, κεφαλιά του Βαλλιάνου από κοντά, έδιωξε ωστόσο πολύ δύσκολα ο Γκρεμσλ.

Στο 82’ η Δόξα έχασε καλή ευκαιρία με τον Ίταλο ο οποίος γύρισε και έκανε το σουτ, αλλά για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Δόξα έφτασε κοντά σε άλλο ένα γκολ με τον Κάρλος ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κλέιμαν, ωστόσο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ και έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους.

Διακρίθηκαν: Μεγάλο ματς από τον Θεοδώρου ο οποίος σκόραρε δύο γρήγορα γκολ για την ομάδα του. Εξαιρετικός με πολλές και σωτήριες επεμβάσεις ο Κλέιμαν.

Απογοήτευσαν: Πολύ άσχημα ξεκίνησε το ματς η αμυντική λειτουργία της Δόξας, καθώς από το 4ο μόλις λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (Ιτάλο 62'), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Καρλάο, Χριστοφή (Καρλίτος 34΄), Μπραμπίλια (Βαλέντε 62')

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αγγελή, Θεοδώρου (Κουμής 74'), Κυριάκου, Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (Στάροκιν 67'), Βαλλιάνος, Στεπάνιακ, Ριέρα (Κάρλος  40΄), Μαϊσουράτζε.

Σκόρερς: Κάρλος / Θεοδώρου (2), Κυριάκου

Κίτρινες Κάρτες:  Καρλίτος, Ασαμόα  / Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Αμπαρτζουμιάν