Είχε ο Βεσελόφσκι... την Δόξα

Ισοπαλία χωρίς τέρματα στο Μακάρειο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το πρώτο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής των πλέι-άουτ, μεταξύ Δόξας και Νέας Σαλαμίνας. Καλύτερη η γηπεδούχος ομάδα, όμως βρήκε απέναντι της έναν Βεσελόφσκι, ο οποίος έκανε εκπληκτικό παιχνίδι και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να σκοράρει.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα ανέβηκε στην 3η θέση του δευτέρου γκρουπ, φτάνοντας τους 35 βαθμούς, ενώ στους 33 ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα, η οποία όμως παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερη ήταν στο πρώτο μέρος η Δόξα, η οποία υπερείχε στη κατοχή της μπάλας, ενώ έχασε τις περισσότερες αλλά και τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες του ημιχρόνου. Παθητικός ήταν ο ρόλος των «ερυθρολεύκων» στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, ενώ αξίζει να αναφερθεί ότι η φιλοξενούμενη ομάδα δε απείλησε σε καμία περίπτωση την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 7’, όταν ο Ασαμόα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγα μέτρα δίπλα από την εστία του Βεσελόφσκι.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Σαντίκ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 32’ σημειώθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, καθώς ο Εγγλέζου από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι απόκρουσε με το σώμα. Πρέπει να αναφερθεί ότι ο Κύπριος ποδοσφαιριστής ήταν υπό πίεση την ώρα που έκανε το σουτ, ενώ προσπάθησε να νικήσει τον Σλοβάκο κίπερ στη κλειστή του γωνία.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Β’ Ημιχρόνου

Καλύτερα ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, η οποία προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα το δεύτερο ημίχρονο, όμως από ένα σημείο και έπειτα ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν να «σφυροκοπούν» την εστία του Βεσελόφσκι.

Η πρώτη καλή στην επανάληψη ήρθε στο 58’, όταν ο Οικονομίδης σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, όμως ο Βεσελόφσκι φώναξε εκ νέου παρών και απόκρουσε με τα πόδια.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Κίκας το ύψος της μεγάλης περιοχής. Εξαιρετική ήταν η αντίδραση του Βεσελόφσκι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα καταγράφηκε στο 66’, όταν ο Βάγκνερ απείλησε με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μπλόκαρε ο Σισκόφσκι.

Η συνέχεια άνηκε στην Δόξα, που πίεσε για να σκοράρει και έχασε άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Πρώτα ήταν η κεφαλιά του Σαντίκ στο 75΄, όταν μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι, αλλά και το ανάποδο ψαλίδι (!) του Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Highlight: Η εξαιρετική εμφάνιση του Βεσελόφσκι, που με τις επεμβάσεις του έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Νέα Σαλαμίνα.

Δόξα (Μ. Σατσιάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (70' Τραιτσέφσκι), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης (82' Ολιβέιρα), Καρλίτος (82' Μπιλάλ), Ασαμόα, Γκολομπάρτ, Άδωνη (70' Μιντίκκη, 92' Γκλίσκι), Kίκας.

Nέα Σαλαμίνα (Χ. Μιχαήλ): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Μουστιβάρ (62' Τσουκαλάς), Ντουβεντρού (87' Παύλου), Βάγκνερ, Νικολάου (71' Μπρένο), Σιαθάς (46' Οσέι), Χριστοφόρου, Κονφέ, Σανκόχ (87' Ανδρέου).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 47' Καρλίτος, 69' Κίκας / 42' Σιαθάς.

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.