Τρίποντο διά... ποδός Ρουσιά!

Σημαντική νίκη για τον Ερμή που έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στη 10η θέση

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της 24ης αγωνιστικής, ο Ερμής έχοντας για πρώτη φορά τον Μαρτίδη στον πάγκο του, κέρδισε την Δόξα με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ερμή ο Ρουσιάς που σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κίκας (50’), ενώ οι «φτεροπόδαροι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κοβάσεβιτς (68’).

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ερμής έφτασε τους 24 βαθμούς και έπιασε ΑΠΟΕΛ και Ένωση στη 10η θέση. Στους 29 βαθμούς παρέμεινε η έκτη Δόξα.

Α' Ημίχρονο

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός, αφού και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα και πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην Δόξα, όταν στο 8’ ο Σαντίκ έπιασε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Χολτ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα της δικής του ομάδας. Πιο συγκεκριμένα, ο Εγγλέζου εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση και ο ποδοσφαιριστής του Ερμή στη προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι, έδωσε στη μπάλα πορεία προς την εστία του Καικέ, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Επίσης στο 15’ η Δόξα έχασε κλασική ευκαιρία, με τον Κίκας να στέλνει τη μπάλα έξω από πολύ ευνοϊκή θέση

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ερμής ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 19’ με σουτ του Μέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 25’ είχαμε τη πρώτη τελική στον στόχο για τον Ερμή, με σουτ του Κύπρου λίγου έξω από τη μεγάλη περιοχή. Μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σισκόφσκι

Στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Μόλις στο 5’ της επανάληψης η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, η μπάλα στρώθηκε στον Κίκας, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ της Δόξας, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί και ως εκ τούτου ο Νικόλας Μαρτίδης έριξε στο γήπεδο τους Γκάταριτς και Ρουσιά. Εκτός πέρασαν Κυριακίδης και Κύπρου.

Οι αλλαγές του Ερμή βοήθησαν καθώς ο Γκάταριτς δημιούργησε τη πρώτη καλή στιγμή της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 66’. Ο Σισκόφσκι ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα οι «φτεροπόδαροι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κοβάσεβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα έπειτα από γύρισμα του Ρουσιά.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, με τον Ερμή να είναι η ομάδα που πίεσε περισσότερο και που στο τέλος της ημέρας δικαιώθηκε, καθώς μετά από κεφαλιά πάσα του Παπαθανασίου, ο Ρουσιάς στις καθυστερήσεις του αγώνα σκόραρε το νικητήριο γκολ.

Highlight: Η είσοδος του Ρουσιά στο παιχνίδι, καθώς ο Κύπριος επιθετικός έδωσε ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ σκόραρε και το τέρμα που έδωσε τη νίκη στον Ερμή.

Ερμής (Ν. Μαρτίδης): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Κύπρου (54' Ρουσιάς), Ντίας, Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (85' Παπαθανασίου), Χολτ, Κυριακίδης (54' Γκάταριτς), Σιντιμπέ (77' Καραγκούνης).

Δόξα (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καλό (64' Μπιλάλ), Ασαμόα (73' Γκίλσον), Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Κίκας (88' Χριστοφή).

Σκόρερ: 68' Κοβάσεβιτς, 93' Ρουσιάς / 50' Κίκας.

Κίτρινες: - / 47' Κίκας.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος.