Εθνική… σε ελεύθερη πτώση

Νέα συντριβή και συνεχίζεται η κατρακύλα

Εθνική… μια απ’ τα ίδια στην Τιφλίδα που δέχθηκε νέα συντριβή αυτή τη φορά από τη Γεωργία με 4-0. Ήταν η έβδομη σερί ήττα στον όμιλο που αφήνει το συγκρότημα του Κετσπάγια στον πάτο με 0 βαθμούς.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε ξανά κατώτερο των προσδοκιών και πλήρωσε το «μπλακ άουτ» του β' ημιχρόνου.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα μη επιτρέποντας ταυτόχρονα στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Μολ. Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας δεν μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ με τον Μαμαρντασβίλι να λέει «όχι» στα σουτ των Χάμπο και Χριστοφή.

Από εκεί και πέρα ήρθε η κατάρρευση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφού ουσιαστικά δεν παρουσιάστηκε στην επανάληψη της αναμέτρησης.

Οι Γεωργιανοί μόλις στα 40 δευτερόλεπτα αφότου ο διαιτητής σφύριξε για την έναρξη του Β’ μέρους, άνοιξα τον σκορ με τον Κιταισβίλι. Ακολούθως, στο 58’ ο Κβαρατσκέλια διπλασίασε το προβάδισμα για την ομάδα του ενώ ο Σενγκέλια στο 82’ και ο Μικαουτάνζε 94’ ήρθαν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στους γηπεδούχους.

Σε’ ένα ακόμη παιχνίδι η Κύπρος παρουσιάζει μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης και δεν μπορεί εν ολίγοις να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Δεν μπορεί επίσης να δημιουργήσει, να κρατήσει την απόδοση της σε υψηλές εντάσεις αλλά και να επιβάλει τον ρυθμό της και να εκμεταλλευτεί τις όποιες φάσεις βρίσκει μπροστά από τα αντίπαλα καρέ.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια παραμένει στους μηδέν και ετοιμάζεται να γράψει την χειρότερη επίδοση της ιστορίας της σε προκριματικά, ξεπερνώντας ακόμη και εκείνη του 1992 όταν είχε 0-0-8 (σσ. τώρα έχει 0-0-7), αλλά φαίνεται πως θα έχει χειρότερο συντελεστή τερμάτων!

Ως εκ τούτου, το πρόβλημα «φωνάζει» και πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές προκειμένου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να δει… «άσπρη» μέρα. Διαφορετικά, τα χειρότερα έπονται…