Ισοπαλία από την «λευκή βούλα»

Από έναν βαθμό Καρμιώτισσα και Εθνικός

Στο 1-1 έμειναν Καρμιώτισσα και Εθνικός στο Στέλιος Κυριακίδης για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta. Από ένα πέναλτι σημείωσαν οι δυο ομάδες, με την Καρμιώτισσα να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Ρομό και τον Κουντόμπιακ να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για τον Εθνικό και το τελικό 1-1.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα. Στο 18’ ο Ηλία έκανε παράβαση στον Ρέινολντς μέσα στην περιοχή και ο Ρομό ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 1-0 για την Καρμιώτισσα.

Στο 36’ ο Ηλία πήγε να επωφεληθεί από το λάθος του Κυριακίδη προτού το διορθώσει και στο 39ο λεπτό ο Χριστοφή επιχείρησε πολύ καλό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, σε δύο καλές φάσεις για τον Εθνικό πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο 48’ ο Κουντόμπιακ εκτέλεσε φάουλ από πολύ καλή θέση με την μπάλα να περνάει για λίγο εκτός. Στο 53’ ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι. Συγκεκριμένα, ο Ηλία βρέθηκε απέναντι από τον Κυριακίδη, έκανε το πλασέ, ο Ευσταθίου έδιωξε προ της γραμμής, με την μπάλα να βρίσκει πάνω στο χέρι του.

Στο 64’ από την σέντρα του Χαραλάμπους, ο Κοστόφσκι έπιασε τη πρώτη κεφαλιά, ωστόσο ο Ζάκπα στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 71’ ο Εθνικός ισοφάρισε με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κουντόμπιακ, μετά από παράβαση που έγινε πάνω στον Χαραλάμπους.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Παχίπης (Νεοφύτου 70'), Ρόμο, Μ. Σάσι (Καπαρτής 70'), Χριστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης (Χρίστου 56'), Ρέινολντς

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κ. Ηλία (Γκόρουπετς 30'), Μιγκελίτο, Μ. Ηλία, Nτεϊβινσον, Ντολεζάλ (Κοστόφσκι 46'), Χουντόμπνιάκ, Ζάκπα (Κονέ 64'), Κυπριανού (Χαραλάμπους 30'), Χριστοφή, Σάβιτς

Σκόρερς: Ρόμο / Χουντόμπνιακ

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ντόλεζαλ, Σάβιτς