Με Ντούρις... προβάδισμα για τους «4»!

Ο Εθνικός κέρδισε με 1-0 την ΕΝΠ στον πρώτο προημιτελικό κυπέλλου

Παιχνίδι κατάλληλο για αντίδοτο στις… αυπνίες αυτό ανάμεσα σε Εθνικό Άχνας και ΕΝΠ, το οποίο αξίζει κανείς να βλέπει σε επανάληψη εάν δεν μπορεί να κοιμηθεί. Εθνικός και Ένωση, δεν μας χάρισαν από τα καλύτερα θεάματα στο Δασάκι, δημιουργώντας πολύ λίγες μεγάλες φάσεις συνολικά, όμως είχε νικητή, αφού τον… γόρδιο δεσμό, έκοψε ο Ντούρις στο 55’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και χάρισε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του (1-0).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χλιαρό και άρρυθμο το πρώτο ημίχρονο στο Δασάκι, με τις δυο ομάδες να μην έχουν την μεγάλη ευκαιρία, και να μην απειλούν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Ελαφρώς πιο δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο Εθνικός, που προσπάθησε να απειλήσει από τα πλάγια, αλλά η άμυνα της Ένωσης δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πατήσουν περιοχή.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 19’ για τον Εθνικό, μετά από ωραία συνεργασία των Μάζουρεκ Ζάκπα, με τον πρώτο να βρίσκει τον δεύτερο μέσα στην περιοχή, αλλά το γύρισμα του Ζάκπα προς την εστία ήταν άστοχο.

Στο 40’ η Ένωση δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία, με σουτ του Κωνσταντίνου εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει εκτός.

Νωρίς πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ντούρις στο 55’. Η ομάδα της Άχνας κέρδισε το κόρνερ στο 52’ αλλά υπήρξε ανατροπή του Βοϊτκόφσκι από τον Κατσιάρη στην περιοχή, και μετά από παρέμβαση του VAR, ο κύριος Αργυρού υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Την καλύτερή της στιγμή έχασε η Ένωση στο 80’ με σουτ του Μπούριτς μέσα από την περιοχή, το οποίο δεν είχε σωστή κατάληξη, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χριστοδούλου. Ακόμη μια φάση σημειώθηκε στο 91΄ με σουτ του Χαραλάμπους, που πάλι αποκρούστηκε από τον Χριστοδούλου

Εθνικός: Χριστοδούλου, Πηλέας (70' Ιωάννου), Άδωνη, Χολ, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ (70' Περατικός), Ζάκπα (70' Μ.Ηλία), Γκόρουπετς, Μάζουρεκ (85' Κυπριανού), Βοϊτκόφσκ, Ντούρις (85' Κουμής)

ΕΝΠ: Οικονομάκης, Ντα Σίλβα, Κατσιάρης (71' Λουσέρο), Ντούμπαγιτς, Μέιρα (82' Γαβριήλ), Κωνσταντίνου (89' Χριστοφή), Μαυρουδής (71' Λαμί), Μπούριτς, Ντρέκσα, Οκκαρίδης (71' Χαραλάμπους), Πρωτοπαπάς.

Σκόρερ: 55' Ντούρις /-

Κίτρινες: Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς / Μπούριτς, Λουσέρο