«Πέταξε» ίσως... την τελευταία του ευκαιρία

Εθνικός και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να χαραμίζουν ακόμη μία ευκαιρία κόντρα στην διαβαθμισμένη ΠΑΕΕΚ

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν Εθνικός και ΠΑΕΕΚ (0-0) με τους γηπεδούχους να είναι οι μεγάλοι χαμένοι της αναμέτρησης αφού πέταξαν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά από την Δόξα, κόντρα σε μία ουσιαστικά αδιάφορη βαθμολογικά ΠΑΕΕΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ και έτσι πήραν τον βαθμό που δεν είναι καθόλου ικανοποιητικός στην προσπάθεια της ομάδας να παραμείνει στα σαλόνια της Α' κατηγορίας.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δασάκι με τον Εθνικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΠΑΕΕΚ να είναι καλά κλειστή στο δικό της μισό. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 9’ με τον Μ. Ηλία να κάνει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιώτου.

Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να βρεθούν μπροστά στο σκορ στο 28ο λεπτό με τον Κωμοδίκη να μπαίνει μέσα στη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Χριστοδούλου να αποκρούει σωτήρια.

Η ομάδα της Άχνας απάντησε στο 37’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πηλέα την οποία και έλεγξε σταθερά ο πορτιέρο της ΠΑΕΕΚ. 2 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Ζάκπα να παίρνει την πάσα από τον Άμπραχαμ από τα αριστερά, να κάνει το σουτ στη κίνηση με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ της ανάπαυλας.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη ο Εθνικός με στόχο να πετύχει εάν γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο Β’ μέρος ήρθε στο 60’ με τον Θ. Ιωάννου να κάνει το σουτ από τα αριστερά το οποίο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παναγιώτου.

2 λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Βοϊτκόφσκι να παίρνει την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΠΑΕΕΚ.

Η ομάδα της Άχνας συνέχισε να πιέζει και έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία με ον Μάζουρεκ να παίρνει την κεφαλιά και τον Παναγιώτου να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν μονόλογος με τον Εθνικό να ψάχνει απεγνωσμένα το γκολ της νίκης και την ΠΑΕΕΚ να αμύνεται με ότι έχει και δεν έχει. Στο 90+1’ ο Εθνικός έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία με τον Ντούρις να παίρνει την κεφαλιά και τον Παναγιώτου να σώζει και πάλι.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τους γηπεδούχους να πετάνε στον «κάλαθο των αχρήστων» μία χρυσή ευκαιρία για να μειώσουν την διαφορά από την Δόξα και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα όσο αφορά την παραμονή της ομάδας στην Α’ κατηγορία.

Εθνικός (Αντρέι Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας, Περατικός (57' Κ. Ηλία), Άμπραχαμ (83' Κουμής), Ηλία Μ . (46' Μάζουρεκ), Χουντόμπιακ, Ζάκπα (46' Βοιτκόφσκι), Γκόρουπετς, Ιωάννου, Ταράσοφς, Ντούρις.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Σουμαόρο, Χαραλάμπους (76' Ντίαζ), Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς (46' Νούνιτς), Κωμοδίκης, Καπαρτής (62' Ορ), Αμερόνγκεν, Κούρος, Νεοφύτου.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 56' Βοιτκόφσκι / 58' Αριστοτέλους, 75' Χαραλάμπους

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας