Της πήρε την μπουκιά απο το στόμα

Ματσάρα στο Αμμόχωστος με δύο γκολ μετά το 85’

Ένα από τα καλύτερα φετινά ματς των δύο ομάδων, με συνολικά 15 τελικές προσπάθειες. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε το 2-1 στο 88’ αλλά ο Εθνικός στο 92’ είπε την τελευταία λέξη, για το τελικό 2-2. Αρκετά καλό το θέαμα. Ο Εθνικός είναι σαφώς πιο ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα καθώς πήρε την μπουκιά από το στόμα των ερυθρόλευκων.

Α’ ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τον Εθνικό να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για να οδηγηθεί στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Η Σαλαμίνα στον γνωστό τρόπο παιχνιδιού της, αμυνόταν αρκετά ψηλά και προσπαθούσε να βγει στην κόντρα.

Με το πέρας του δεκαλέπτου η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση, βγαίνοντας μπροστά. Στο 12’ τρομερή ντρίπλα του Κορέια από αριστερά ο οποίος σέντραρε και ο Κίνγκσλει στην πρώτη φάση της Νέας Σαλαμίνας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Εθνικός μπορεί να μπήκε καλύτερα, αλλά η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη της φάση τιμωρεί τους φιλοξενούμενους.

Στο 23’ φοβερή φάση για την Νέα Σαλαμίνα, δοκάρι από τον Κίνγκσλει. Ο Τέλφελ γύρισε στον τελευταίο και από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα όμως στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 30’ σουτ του Μαριάνοβιτς, εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Εμφανής η διαφορά ταχύτητας των δύο ομάδων.

Στο 38’ κεφαλιά του Τέλφερ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέια, η μπάλα όμως αρκετά πάνω από τα δοκάρια. Στο 44’ σουτ του Χριστοφή, η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Β’ ημίχρονο:

Στο 47’ εντελώς μόνος σε καλή θέση ο Σίμψον, η κεφαλιά του αρκετά μακριά από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα, βολ πλανέ από τον Κουντόμπιακ, εκτός περιοχής, απέκρουσε ο Κίσσας με τα ακροδάχτυλα, αρκετά καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Στο 54’ μακρινό σουτ από τον Μπάμπιτς, από τα 40 μέτρα, η μπάλα έξω δεν ανησύχησε ο Κίσσας.

Από το 62’ και μετά η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε σιγά σιγά να βγαίνει μπροστά. Στο 67’ ένα σουτ του Χριστοφή πέρασε πάνω από την εστία του Κίσσα. Ωραία μπαλιά από τον Κοστόφσκι με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και να κάνει το 1-1. Σουτ του Μιγκελίτο από πολύ καλή θέση, το βγάζει ο Κίσσας στο 75’. Στο 79’ ο Σιαθάς τετ α τετ με τον κίπερ του Εθνικού, τον πλάσαρε, αλλά είπε όχι ο κίπερ του Εθνικο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν φωτιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Στο 88’ ο Σιαθάς βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπογκατίνοφ, τον προσπέρασε εξαιρετικά και έκανε το 2-1. Ο Κοστόφσκι στο 92’ μετά από πάσα του Κονέ έκανε το 2-2 σαν buzzer beater goal και από ένα βαθμό οι δύο ομάδες.

Διακριθέντες: Ο Κορέια ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της Νέας Σαλαμίνας. Ανέβαινε συνεχώς, ντρίπλαρε, διείσδυε στην περιοχή και με μια απίστευτη ενέργεια έδωσε την μπαλιά στον Κίνγκσλει που σκόραρε. Ο Κινγκ ήταν και σήμερα ιδιαίτερα απειλητικός, με σωστές τοποθετήσεις. Ο Σιαθάς με το που μπήκε στο ματς ήταν πολύ καλός, στο 88’ μάλιστα βρέθηκε τετ α τετ με τον κίπερ του Εθνικού τον προσπέρασε και έκανε το 2-1. Ο Κονέ μπορεί να ήταν πίσω στο πρώτο ημίχρονο αλλά με ένα γκολ και μια ασίστ στον Κοσόφσκι είναι στους διακριθέντες για τον Εθνικό.

Απογοήτευσαν: Η απόδοση του Εθνικού από το 25’ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και από την άλλη τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου για την Νέα Σαλαμίνα. Επίσης μετά το 2-1 στο 88’ οι γηπεδούχοι δεν κράτησαν το αποτέλεσμα, πιο ευχαριστημένος ο Εθνικός για τον βαθμό.

Ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Μαριάνοβιτς (Κωστή 80'), Μπαραβίκας (Πάβλου 80'), Νουρ, Ροντρίγκεζ, Τέλφερ (Σαθιάς 76'), Σίμπσον, Κίνγκσλει

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Φοινίρης, Κ. Ηλία (Μαρκόφσκι 57') , Μιγκελίτο, Μ. Ηλία (Κοστόφσκι 65'), Μπάμπιτς, Ντεϊβίσον, Κουντόβιακ (Δ.Χαραλάμπους), Χριστοφή, Κορέα, Κονέ

Σκόρερς: Κίνγκσλει 12' , Κονέ 70' , Σιαθάς 87', Κοστόφσκι 92'