Φτιάχνει σερί στο Δασάκι… «βυθίζεται» η Δόξα

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στην έδρα του πέτυχε ο Εθνικός, ο οποίος κέρδισε (2-0) τους ουραγούς

Στις νίκες επέστρεψε ο Εθνικός, που σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta κέρδισε εντός έδρας τη Δόξα με 2-0. «Χρυσός» σκόρερ ο Μάριος Ηλία που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 13’, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 88’. Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 11 βαθμούς και συνέχισαν να είναι αήττητοι στην έδρα τους, ενώ χωρίς βαθμό παραμένει η ουραγός, Δόξα.

Α΄ Ημίχρονο

Με το καλημέρα στην αναμέτρηση και πριν καλά καλά είχαν συμπληρωθεί τα πρώτα πέντε λεπτά στην αναμέτρηση ο Εθνικός είχε καταγράψει δυο τελικές χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παραβιάσει την εστία της Δόξας.

Στο 12ο λεπτό μετά από κόρνερ του Εθνικού η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γιαμπαρέ και ο Ιταλός που ήταν στο VAR είχε στείλει τον Φελλά, με τον Κύπριο ρεφ να δίνει το πέναλτι. Ο Μάριος Ηλία ήταν εύστοχος, ανοίγοντας έτσι το σκορ.

Άξιο αναφοράς πως μόλις στο 31ο λεπτό ο Μούζουρος είχε προχωρήσει σε τακτική αλλαγή δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πως δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του.

Απ’ την άλλη, οι γηπεδούχοι, μετά το πρώτο ξέφρενο δεκάλεπτο και μετά το γκολ κατάφερε να κάνει διαχείριση του υπέρ τους προβαδίσματος, κρατώντας μπάλα και ελέγχοντας το ρυθμό.

Β΄ Ημίχρονο

Στην επανάληψη θέλησε η Δόξα να μπει καλυτέρα αλλά παρά το πρώτο πεντάλεπτο δεν είχε συνέχεια και δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Εθνικού. Η ομάδα της Άχνας συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μισό δεν είχε ευκαιρίες και ρυθμό κάτι το όπου ευνοούσε την Αχνά, αφού ο χρόνος κυλούσε κάτι το οποίο σύμφερε την γηπεδούχο ομάδα.

Βέβαια, όλα αυτά μέχρι το 88’ όταν ο Μάριος Ηλία σκόραρε εκ νέου, για να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι για βαθμολογικό κέρδος.

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς.
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ηλία Κ, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Ενέμ, Καλλένος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος, Ακσεντίεβιτς.

Δόξα : Σισκόφσκι, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Βλίτερ, Γιαμπαρέ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιάνου, Ασάντε.
Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τρούγιτς, Ναμπί, Σκόγκλουντ, Σεσέροβιτς, Μούσα, Ατβί, Κυριάκου, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Ντια Ντζέτζε.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

VAR: Fourneau Francesco ( ΙΤΑ )

Σκόρερ: 13. Ηλία Μ. (Π), 88 Ηλία Μ. / -

Κίτρινες: Ντε Ιριόντο, Περατικός, Αγγελόπουλο / Φοφανά, Αλτσέους, Αντί, Στυλιανού, Σόκλαντ, Μούσα